Dzurinda a Hrušovský usporiadali po svojom stretnutí, vyháňali diabla maďarskej autonómie. Demonštrácia naparovania a svalnatých rečí bola najbizarnejšia v tom, že ústredný dôvod, prečo Ferenc Gyurcsány otvoril otázku autonómie, dešifroval Mikuláš Dzurinda v maďarskej vnútornej politike. Dobre. A včerajšie antiautonomistické výpady boli adresované komu, ak nie nacionálne prihriatemu publiku?
Isteže, reagovali na otázky spravodajcov, ktorým išlo predovšetkým o palcový titulok na prvú stranu. A obávali sa, že z hlavnej témy tlačovky - stretnutia Bush-Putin v Bratislave - nič nevytlčú. Na tejto úrovni by však už politici, pardon štátnici, mali vedieť, čo je téma na zásadnejší monológ, a čo zástupná hlúposť na odbavenie jednou vetou. Naša najvyššia trojka sa to bohužiaľ nestihla naučiť. A nemá ani poradcov, ktorí by šepkali rýchlo a dobre; preto tárali desať minút o autonómii a o tom, že na Slovensku nikdy. A to je provinčnosť. Aj zakomplexovanosť, keďže skutočne sebavedomá politika by podnety, ktoré vyšli z Budapešti, s prehľadom ignorovala.
Už aj preto, že výrok maďarského premiéra bol skutočne adresovaný poslucháčom Kossuth rádia. Je úplne bežné, že politici mediálne úlety svojich partnerov nekomentujú a vyhovoria sa, že nemajú relevantné informácie a správami z druhej ruky sa nebudú zaoberať. Teraz však chceli. Udrieť si do autonómie je na Slovensku lacné. Neuvedomili si, že udierajú aj do maďarskej menšiny; akokoľvek je legitímne autonómiu nepripúšťať, menšine svojimi výlevmi odkázali, že jej problémy nie sú ich srdcovou záležitosťou.
Najhoršie je, že reagovali na bublinu, na neexistujúci problém. Medzi maďarskými menšinami a budapeštianskou vládou sa vyhrotili vzťahy po decembrovom referende o dvojitom občianstve, kde Gyurcsány a jeho socialisti kampaňovali proti. Plebiscit bol neplatný a oni to vnímajú - vrátane Bugára a spol. - ako nôž do chrbta. Gyurcsány, miesto toho, aby chytil príležitosť a otázku "maďarskej národnej politiky" vyhodil definitívne zo svojej agendy (veď práve referendum ukázalo, že nejde o lukratívny nosič preferencií), sa rozhodol hrať zo základnej čiary. Ponúkol ako bolestné päťbodový program, v ktorom číslo 4 je podpora autonómie. Ale: Za predpokladu, že v tom-ktorom štáte sa menšina dohodne s väčšinou na princípoch či legislatíve autonómie. Čiže naozaj nič revolučného. Takú podmienku Gyurcsány výslovne spomínal aj v rozhovore v rádiu. To, že maďarská vláda podporuje riešenia, ku ktorým sa hlásia samotné menšiny, platí 15 rokov. V intenciách návrhu dostalo maďarské MZV za úlohu do konca januára "vyhodnotiť, aké sú snahy o autonómiu maďarskej menšiny v okolitých krajinách a ako sa k týmto snahám stavia väčšinová moc".
To je všetko. Absolútne legitímne a čisté, naozaj iba maďarská vnútorná politika. Otázka autonómie sa objavuje momentálne v Rumunsku a v Srbsku, kde koncept presadzujú niektorí menšinoví lídri. SMK na Slovensku, ani jej predchodcovia, za 15 rokov nikdy nijakú autonomistickú koncepciu nepredložili. Neexistuje. Najďalej, kam zašli, bola pred desiatimi rokmi požiadavka "Komárňanskej župy". Ale ani tá nebola definovaná ako autonómia, v "dvanástkovom" variante reformy verejnej správy sa objavila ako návrh, radikálne zamietnutý slovenskými stranami. Takže z analýzy budapeštianskeho MZV môže vzísť len záver, že SMK územnú autonómiu v programe nemá a ani nikdy nemala, a pokiaľ ide o kultúrnu, o tej veľa hovoria, ale ani raz ešte nepovedali, čo to je. (Ozaj, už by sa raz konečne mohol postaviť nejaký Maďar, definovať, čo to je autonómia, v akých hraniciach si ju predstavuje a čo legislatívne obnáša. Aspoň by bolo o čom sa rozprávať).
Gyurcsányov päťbodový program je obsahovo dosť prázdne gesto na zmierenie menšinám. Neexistuje jediný dôvod, načo sa do toho pliesť. Nevraviac o pravde, ktorú neustále omieľa Bugár - každú autonómiu by musel odhlasovať ústavnou (!!) väčšinou slovenský parlament. Paradoxne, keby si Gašparovič a spol. urobili aspoň analýzu, prišli by na to, že medzi 5 bodmi je jeden omnoho vážnejší: tzv. národné vízum. Je totiž temer isté, že s pasom členskej krajiny EÚ vydávaným občanom nečlenských štátov na základe národnosti narazí Gyurcsány na obrovské problémy v Bruseli. Slovenské MZV by mohlo zaujímať, na základe akých kritérií chce MR zisťovať, ktorý občan SR má resp. nemá nárok...
Autonómia nie je vražda ani znásilnenie. Je to legitímny koncept usporiadania vnútroštátnych vzťahov v Európe, ktorý je však už prežitý, keďže hlbokou integráciou dochádza k spriechodneniu hraníc. Je hlúpe reagovať na samotné počutie tohto slova. A ešte v rádiu. Stokrát hlúpe vtedy, ak sa Slovenska ani netýka.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.