opozičného Smeru Monika Beňová. Tieto peniaze pritom podľa nej išli len na refundáciu nákladov spojených so štátnou správou, ako sú mzdy zamestnancov, či nákup technického vybavenia. "SR bola v roku 2004 čistým platcom do fondov EÚ," vyhlásila Beňová.
Dôvodmi neschopnosti čerpania finančnej pomoci EÚ boli podľa nej najmä zlá príprava v roku 2003, nekompetentný národný rozvojový program a neskoré sfunkčnenie informačného monitorovacieho systému. Poukázala tiež na neskoré vypísanie výziev na predkladanie projektov a celkovú nekoordinovanosť medzi príslušnými rezortmi.
K refundácii mohlo podľa Beňovej prísť už po vstupe do EÚ, keby boli načas zverejnené výzvy na podávanie projektov. "Tým pádom pre rok 2004 sa tie peniaze už nepodarilo čerpať," konštatovala. Keďže sa vlani nečerpali žiadne prostriedky, tak v druhej polovici tohto roku sa to pravdepodobne podľa Beňovej nahromadí. "Jednak sa budú refundovať prostriedky z roku 2004 na tie projekty, ktoré eventuálne prejdú, ale už by vlastne v tom roku mali bežať aj projekty za rok 2005," priblížila. V rokoch 2004 až 2007 môže SR podľa nej čerpať 1,7 miliardy eur. "Iba tie projekty, ktoré dôjdu do 31. decembra 2006 budú nárokovateľné," dodala.
Vicepremiér Pál Csáky by mal podľa nej odpovedať na otázku, prečo tvrdil, že v roku 2004 vyčerpá SR 100 percent finančnej pomoci prostredníctvom štrukturálnych fondov. Beňová ďalej upozornila, že Slovensku hrozia sankcie Európskej komisie (EK) za netransponovanie 104 smerníc EÚ. SR sa podľa Beňovej nepodarilo transponovať 30 percent smerníc, čím sa zaraďuje na absolútne posledné miesto. "Ten priemer sa možno pohybuje na úrovni piatich percent," dodala.
EK podľa nej už začala proti SR v tejto súvislosti konanie o porušení zmluvy o založení európskych spoločenstiev. Lehota, počas ktorej má Slovensko zaslať svoje stanovisko, vyprší 15. februára tohto roku. "Ak by to bolo dobre odôvodnené, tak by nám hrozilo iba zaplatiť súdne trovy pred Európskym súdnym dvorom, v prípade, že sa to tak nestatne, budú nám hroziť peňažné sankcie alebo opakované pokuty," uviedla. Upozornila, že na Európskom súdnom dvore sa poplatky nehýbu rádovo v stovkách alebo tisícoch eur, ale v oveľa vyšších sumách. Výška prípadných pokút sa podľa nej nedá dnes presne stanoviť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.