ktorý trvá dva mesiace. Prvou časťou je samotná príprava, kde sa účastníci naučia country tanec, v štýle line dance a couple dance. Vyvrcholením podujatia je tanečná súťaž v Dome umenia. "Tam sa stretnú všetci nadšenci, ktorí sa dva mesiace učili country tanec a v súťaži predvedú, čo sa naučili. Ich výkony zhodnotí porota, ktorá aj určí víťazov. Tí budú, samozrejme, odmenení. Potom bude večer pokračovať veľkým contry bálom. Je to najväčšie podujatie tohto druhu v Košiciach, zúčastnia sa ho potom minimálne dve hudobné skupiny. Snažíme sa osloviť skupiny z iných miest. Tento rok príde Vodopád z Brezna a potom aj košickí Veslári. Vystupovať budú aj tanečné skupiny, ktoré začiatočníkom ukážu pravé, klasické country," povedal nám organizátor Linedance cupu, Gabriel Galeštok.
Medzi klasickým country a moderným je totiž značný rozdiel. Napríklad v hudbe. Kým klasika znamená legendárne mená ako Michal Tučný alebo Alan Jackson moderná doba priniesla populárnu Shaniu Twain, miestami autor tanca siahne aj po Anastasii. Súčasný štvrtý ročník je mladším bratom prvého, ktorý sa odohral na celom Slovesnku. Ako hovorí Gabriel: "Celá myšlienka vznikla u nadšenca country, ktorý sa rozhodol, že zorganizuje tento druh festivalu, ktorý nazval Linedance cup, a že do toho budú zapojené všetky mestá na Slovensku. Prvý ročník to aj tak vyzeralo. Akcia prebiehala súčasne v štyroch mestách a potom nasledovalo veľké finále v Žiline. Môžem povedať takú pikošku, že všetky kategórie vyhrali Košičania, takže buď sme boli najlepší lektori alebo sme mali najlepších žiakov. Postupne začali ostatné mestá odpadávať a nakoniec podujatie pretrvalo len v Košiciach, momentálne je to už štvrtý ročník."
"KTO MÁ RÁD COUNTRY, JE AJ ROMANTIK"
'Tanečníci z dymiacich hôr' sa okrem svojho unikátneho podujatia môžu pochváliť aj radom úspechov na tanečných súťažiach. Získavajú vysoké umiestnenia na Country - feste v Žiline alebo na Kopýtku, čo je najväčšia slovenská súťaž. Českí a slovenskí tanečníci si môžu zmerať sily na Pardubickej Ryngle, čo sú akési neoficiálne majstrovstvá Čiech a Slovenska. "Tam sa stretávajú všetky tanečné skupiny, ktoré majú záujem súťažiť. My sme napríklad dvojnásobní majstri Čiech a Slovenska. Bolo zábavné, že dve košické skupiny, čiže my a ešte súbor Roonah sme vyhrali najprestížnejšie ocenenia pred súbormi z dvoch štátov," potvrdil Gabi svoju teóriu o kvalite košických tanečníkov. Tento štýl tanca je prístupný širokej verejnosti, keďže nie je technicky náročný. Pri troche šikovnosti a usilovnosti ho vie zvládnuť ktokoľvek. Okrem toho je na tanci divokého západu sympatický aj špecifický životný štýl. "Country obľubujú zväčša ľudia, ktorí majú radi prírodu, počúvajú country a folk, spievajú trampské pesničky pri ohni, to je tá romantika. Lebo každý, kto má rád contry, má rád aj kone. Sú to nekonečné prechádzky na koni, trampovanie... Urobí sa táborák a stany, po večeroch sa hrajú pesničky. Sú to veľmi silné zážitky. A kto je romantik a stretne ľudí, ktorí sa tomu venujú, jasné, že sa mu nechce len pozerať ako tancujú a zapojí sa."
ŽIVOT V DIVOČINE - AKO KEDYSI
Aj medzi prívržencami country sa nájdu extremisti. Tí sa v podtstate dištancujú od bežných noriem a vychutnávajú si country vlnu. "Praví "maniaci", sú registrovaní v rôznych westernových kluboch. Tí štýlom country naozaj žijú. Keď vidíte na ulici človeka, ktorý je celý oblečený v koži a môže mať aj kolty, to je western klub. Ďalšou odnožou sú indiáni, ktorí tiež majú v Košiciach klub. Typicky sa obliekajú, snažia sa využívať remeslá a celkovo žiť tak, ako indiáni kedysi. Nás sa to dotýka preto, lebo keď chodievame do Čiech na súťaže, navštevujeme country mestá. Sú to typické mestá inšpirované divokým západom a všetko je tam ako vo westerne. Ľudia tam prídu v máji a celý rok tam žijú a robia úplne všetko tak, ako kedysi v Amerike."
AJ V KOŠICIACH SA MÔŽETE VYBLÁZNIŤ NA COUNTRY SPÔSOB
Komplikovanú otázku financií na pokrytie existencie majú country ľudia vyriešenú veľmi účinne."Žijú z turizmu, lebo tu stále chodia noví návštevníci, robia sa tam divadelné scénky alebo tanečné show, kde sa chodia predstavovať také súbory, ako sme my. Ľudia na to pozerajú, deti môžu jazdiť na koňoch, a podobne." Pozrieť si reálny saloon alebo typického šerifa, ktorý sa stará o poriadok môže byť skutočne osviežujúce. Ak by ste sa nevedeli vmestiť do kože, pošle vás do klasického westernového väzenia. Mesto však žije divoko aj v noci. "Po večeroch sa strieľa do vzduchu, tancuje sa tam priamo na blate, jednoducho je to zážitok na celý život. Skupiny sa to po večeroch snažia oživiť, aby to nespalo, večer si slečny zo saloonu oblečú kankánové šaty a večer robia show. chodia tam rôzni ľudia z Nemecka alebo Čiech, my zo Slovenska, jednoducho je to super." Aj v Košiciach existujú country kluby, kde sa dá poriadne vyblázniť. Niekedy dokonca padajú aj výstrely, ale v prvom rade je to o tanci, preto je kurz tanca pre zainteresovaných veľmi dôležitý. "Samotný kurz Linedance cup začne 6.februára a kurzy budú stále v nedeľu popoludní. K dispozícii máme dve sály, kde sa súbežne vyučujú tance, na ktorých sa dohodneme. Behom kurzu sa dá naučiť od trinásť do sedemnásť tancov. Záleží od toho, ako to ľuďom ide. Dôležitá je registrácia, ktorá bude 2. a 3. februára 2005, v Átrium klube. Ide hlavne o to, aby sa ľudia dobre zabavili a dobre si zatancovali. Máme rôznych ľudí od detí až po babičky. Každý rok vidíme známe tváre, ktoré sa k nám vracajú každý rok."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.