a každý má pri pomyslení na to, že o pár sekúnd bude počuť svoje meno, zimomriavky na chrbte. Len Jožko sa spokojne usmieva a nemusí sa ničoho báť. Prečo? Tá učiteľka je totiž jeho mama. Zdá sa vám tento príbeh príliš nereálny? Možno ste si ani nevšimli, ale dnes medzi nami sedí v laviciach takýchto Jožkov dosť.
V rámci zachovania rodinnej tradície alebo aby mali rodičia lepší dohľad nad ratolesťami, častokrát sa stane, že skončia všetky na jednej škole. Rozmýšľate aké to asi je? Naozaj žiaden strach pri skúšaní? Lepšie známky, obľúbenosť u učiteľov? Je to privilégium alebo trest?
"PRE OSTATNÝCH UČITEĽOV SOM SKÔR KOLEGA"
"Zo začiatku som si pripadal divne, ale neskôr to už bolo v pohode. Trochu som sa toho bál, no zvykli sme si a doma o škole ani nehovoríme. V škole máme len profesionálny vzťah," usmieva sa Roman, žiak istej strednej priemyslnej školy. Na tej iste škole učí jeho mama matematiku a fyziku. Postrach všetkých školopovinných. "Svoje si vypočujem len pred väčšími písomkami, mama nechce, aby som mal zlé výsledky. Viac na mňa dohliada, to je asi dôvod mojich lepších známok," vysvetľuje svoju situáciu. Jeho známky sú teda skôr výsledkom dobrých študijných návkykov, ku ktorým ho doviedla mama, ako nejakej protekcie. Skúšanie prebieha žrebovaním čísel a teda ani Romanova mama nevie, či nevyvolá svojho syna. Všetko je objektívne. Aj vzťahy s ostatnými učiteľmi sú v maximálnom poriadku. "Na školských akciách sa s nimi môžem normálne porozprávať, veď niektorí chodia ku nám domov," tvrdí Roman. Učitelia ho berú skôr ako kolegu než ako obyčajného žiaka.
VYBAVOVANIE SI ÚČTOV? AJ TO SA STÁVA
Pravdou však je, že mať rodiča na škole neznamená vždy výhodu. Petra, ktorá tento rok maturuje, priznala, že sa posledné roky cítila byť pod väčším tlakom. Je to ťažká pozícia. Nechcela sa vymykať z kolektívu a vyzerať ako mamin miláčik, na druhej strane, dobré známky sú snom každého študenta. Horšie už však bolo vybavovanie si problémov medzi ostatnými učiteľmi a mamou práve nepríjemnými narážkami na ňu.
Psychológovia pre podobné situácie navrhujú umiestniť deti inde, ako na pôsobisko rodičov. To isté platí pri súrodencoch. Často totiž mladší súrodenec nasleduje staršieho, aby na škole nebol úplne sám, no nie je to úplne najvhodnejšie riešenie. Každý zo súrodencov by sa mal naučiť zvládať komplikované životné situácie, ako je napríklad prechod na strednú školu sám.
V každom prípade platí, že nech sú rodičia čímkoľvek, do školy musí ísť každý sám za seba, preto sa na akúkoľvek protekciu radšej nespoliehajte a začnite sa poriadne učiť, lebo o pár dní je tu polročné vysvedčenie.
Autor: Peter KOVÁČ
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.