schopnosti, ale aj starších žiakov. Pri rozhodovaní, či prestúpiť na inú školu, je potrebné brať do úvahy všetky klady aj zápory a dostatočne si to premyslieť. Meniť školy ako špinavé ponožky nie je práve najrozumnejšie.
Ak ste sa však už predsa len rozhodli, práve teraz je ten najsprávnejší čas na zmenu školy. "Ak chce študent prestúpiť z jednej školy na druhú, nemusí sa riadiť žiadnymi termínmi," hovorí prednostka Krajského školského úradu Mgr. Helena Jeníková. "Na to, aby mohol prestúpiť musí napísať žiadosť na školu, kam chce prestúpiť. V nej by mali byť uvedené dôvody, prečo sa takto rozhodol. Základnou podmienkou na to, aby bol žiak na novú školu prijatý je, aby mal riaditeľ školy voľné miesto. Ak riaditeľ danej školy rozhodne, že má pre žiadateľa toto voľné miesto a prijme ho, tak riaditeľ školy, z ktorej chce žiak prestúpiť, musí žiaka uvoľniť. Nemôže mu v tomto prestupe brániť." V priebehu školského roka, keď sú známky otvorené však nie je najvhodnejšie prestupovať. "Neviem si predstaviť, ako by napríklad teraz pred polrokom boli uzatvárané známky na novej škole," myslí si Mgr. Jeníková. Preto je lepšie začať vzdelávanie na novej škole práve druhým polrokom.
Jedným z tých, ktorí sa rozhodli prestúpiť, je Rišo. Hlavným dôvodom tohto rozhodnutia bol slabý prospech. Minulý školský rok ukončil sextu na 8-ročnom gymnáziu ledva so štvorkami a dokonca mu hrozilo, že prepadne. Uvedomil si, že takto to ďalej ísť nemôže. "Zistil som, že na vysokú školu ísť nechcem. Učenie ma nebavilo, a preto som sa rozhodol prestúpiť." Momentálne je Rišo študentom prvého ročníka na SOU. Jeho študijné výsledky sa výrazne zlepšili. "Povedal by som, že učivo preberané na gymnáziu je asi štyrikrát náročnejšie ako na SOU. Ak sa teraz ešte trochu posnažím, vysvedčenie bude bez trojky," usmieva sa Rišo. "Keď sme na začiatku školského roka písali vstupný test z angličtiny, dosiahol som 45 bodov. Ostatní študenti mali tak 5 7 bodov. Bol to dobrý pocit. Teraz som sa dokonca zúčastnil olympiády v anglickom jazyku a aj olympiády ľudských práv. Vyhral som 70 korunovú poukážku na nákup v jednom nemenovanom obchodnom dome," chváli sa Rišo. Také niečo by sa mu na gymnáziu určite nepodarilo. "Svoje rozhodnutie neľutujem, urobil by som to znova. Jediné, čo mi chýba je bývalá triedna profesorka a spolužiaci."
K tým, ktorí majú s prestupovaním zo školy na školu skúsenosti, jednoznačne patrí aj Ivo. Prvýkrát prestúpil z 8-ročného gymnázia, keď bol v kvarte. Druhý polrok začal už na inom 8-ročnom gymnáziu. "Ja som nechcel prestúpiť, avšak rodičia trvali na tom, že musím," vysvetľuje príčiny svojho prvého prestupu. "Vydržal som tam však iba rok a pol. Moje výsledky sa zhoršili. Nebolo to tým, že by preberané učivo bolo náročnejšie, v podstate to bolo to isté. Avšak prístup profesorov bol úplne iný. Nevedel som sa prispôsobiť," hovorí Ivo, ktorý je od začiatku tohto roku už opäť na svojej pôvodnej škole. "Rodičia zistili, že nemá zmysel držať ma tam, a tak som späť. Teším sa, pretože mi to na mojej súčasnej škole vyhovuje. Spolužiaci ma v pohode prijali späť, s profesormi je to trochu ťažšie," usmieva sa Ivo. "Dúfam, že ma už ďalší prestup nečaká."
Ak teda chcete zmeniť typ školy napríklad z gymnázia na SOU, vašim študijným výsledkom to určite pomôže. Ak však chcete prestúpiť z jedného typu školy na taký istý, pripravte sa na nie veľmi príjemný začiatok. Zabehnutý kolektív, noví profesori a prostredie nemusia byť veľmi prínosné. Ak ste sa však rozhodli pre prestup, začiatok druhého polroka je na to ideálnym obdobím.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.