parlament. V praxi by to znamenalo, že za trestný čin, ktorý spáchala akákoľvek osoba konajúca v mene firmy, by bola postihnutá celá firma, napríklad rozhodnutím o jej zrušení, prepadnutím majetku alebo pozastavením jej činnosti. Trestná zodpovednosť by sa nevzťahovala na štátne podniky, obce ani územné celky.
S návrhom zavedenia trestnej zodpovednosti právnických osôb nesúhlasia podnikatelia zastúpení Republikovou úniou zamestnávateľov a Podnikateľskou alianciou Slovenska. Žiadajú trestnú zodpovednosť právnických osôb, ktorá je v slovenskej legislatíve novinkou, z Trestného zákona vypustiť.
Podpredsedníčka Slovenskej advokátskej komory Darina Michalková považuje návrh za nezmyselný. "Osoby vo firmách, ktoré spáchajú trestný čin, možno postihnúť aj podľa súčasných zákonov bez toho, aby tým utrpel celý podnik, ktorý na ich konanie nemal vplyv," tvrdí. V praxi sa podľa nej môže stať, že vinou hlasovania člena predstavenstva, ktorý sa ním dopustil trestného činu a sudca by rozhodol napríklad o zrušení spoločnosti alebo prepadnutí jej majetku, by boli potrestaní aj všetci zamestnanci a akcionári.
S návrhom úplne nesúhlasia ani niektorí koaliční poslanci. "Súhlasíme síce s trestnou zodpovednosťou právnických osôb, avšak určite nie s takou širokou, ako predpokladá súčasný návrh. Oblasť zodpovednosti sa musí zúžiť," myslí si poslanec za SDKÚ Peter Mišík.
Poslanci KDH návrh podporia, ale poslanec Pavol Minárik priznal, že "priestor na diskusiu tu stále je".
Podľa pôvodného návrhu sa mali na podnikateľov vzťahovať aj tresty odňatia slobody v prípade, že napríklad nezaplatia mzdu načas, ministerstvo spravodlivosti však prijalo pripomienky podnikateľov a sporné časti z návrhu vypustilo.
Minister Daniel Lipšic včera povedal, že je prekvapený, keď podnikatelia a advokáti stále otvárajú tému zodpovednosti firiem. Podľa neho je jej zavedenie opodstatnené a využíva sa napríklad v Škandinávii, Portugalsku, Holandsku, Francúzsku alebo Belgicku.
(tc, sita)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.