správy sú často postavené pred nerudovskú otázku "čo s nimi?" Najjednoduchšie je síce staré objekty zbúrať, ale aj to je niekedy veľmi nákladná záležitosť. Po zbúraní sme skoro tam, kde sme už boli ako využiť získaný voľný priestor?
Londýnsky magistrát stál pred problémom ďalšieho využitia či zbúrania už nefunkčnej obrovskej elektrárne Battersea. Tá bola postavená v dvoch etapách, a to v roku 1933 a v roku 1953. Elektráreň bola postavená podľa návrhu sira Gilesa Gilberta Scotta, ktorý navrhol aj londýnsky most Waterloo, katedrálu v Liverpoole, ale ktorého snáď najznámejším dielom sú typické červené londýnske telefónne búdky. Elektráreň Battersea bola stavaná len na krátku životnosť a výroba elektrickej energie v nej skončila v roku 1982. Odvtedy celý obrovský areál elektrárne chátra. Už o štyri roky však bude celý areál vyzerať na nepoznanie od toho dnešného. Zaslúži sa o to hongkongská firma Parkview International, ktorý celý areál s rozlohou 15 hektárov kúpila a mieni ho prebudovať na ultramoderné zábavné, kultúrne, spoločenské a obchodné centrum. V súčasnosti sa už projektujú dva hotely, úrady s výstavnými priestormi, bytové priestory, obchody, reštaurácie, kino a divadlo. V počiatočnom štádiu sú prípravy na realizáciu ďalších odvážnych nápadov. Patrí medzi ne plán na výstavbu ultramoderného a ultraluxusného hotela na streche bývalej elektrárne, ktorého autorom je svetoznámy architekt a dizajnér nábytku Ron Arad. Za trochu excentrický sa považuje nápad vybudovať vnútri jedného zo štyroch komínov bývalej elektrárne exkluzívnu reštauráciu, ktorá bude mať jediný stôl pre 16 osôb. Hostia by vstupovali do tejto "reštaurácie" v spodnej časti komína a odtiaľ by boli hydraulickým systémom vyvezení až na jeho vrchol. Vnútri bývalej elektrárne budú výstavné priestory, obchody, reštaurácie, kluby, kaviarne, kino a bary. Jeden z plánovaných dvoch hotelov bude mať 460 izieb a luxusné priestory na cvičenie, šport a relaxáciu, sálu na usporiadanie banketov a plesovú sálu pre 800 hostí. Budova hotela bude mať stupňovitú strechu so sériou záhrad a verejnou terasou, z ktorej bude nádherný výhľad na britskú metropolu. Ďalší hotel s 640 izbami bude vybavený najmä na konanie konferencií a kongresov. Tento hotel bude schopný usporiadať banket až pre 3 000 ľudí a bude jedným z najväčších svojho druhu v Európe. Plánovaná budova s kancelárskymi priestormi bude príkladom modernej architektúry 21. storočia. V rezidenčnej časti budú jednoizbové až trojizbové byty, pričom nájomníci alebo vlastníci bytov budú mať k dispozícii športoviská a relaxačné centrá. V areáli bude aj auditórium pre 2 000 ľudí, umiestnené čiastočne pod zemou. V tomto auditóriu sa budú dať usporiadať filmové premiéry, koncerty, športové podujatia a veľké konferencie. Parky, záhrady a chodníky so stromoradím budú tvoriť asi štvrtinu plochy celého prebudovaného areálu. Všetky stavby budú vykurované modernou teplárňou, spaľujúcou plyn, ktorá bude generovať aj elektrickú energiu a bude sa vyznačovať nízkymi emisiami. Areál bude sebestačný v zásobovaní vodou, ktorá sa bude získavať zo studní, navŕtaných priamo v areáli. Počíta sa aj s výstavbou vlastného centra na recyklovanie odpadu.
Ak všetko pôjde dobre, mal by sa do roku 2009 dnes chátrajúci areál bývalej elektrárne Battersea premeniť na ultramoderný komplex s pulzujúcim kultúrnym, sociálnym, obchodným a športovým životom.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.