mzdy, čo v súčasnosti predstavuje 187 korún. Na starostlivosť o vojnové hroby by malo ísť každoročne zo štátneho rozpočtu 26 miliónov korún. Vyplýva to z nového zákona o vojnových hroboch, ktorý včera parlament posunul do druhého čítania.
Doposiaľ majú obce nárok na príspevok v hodnote dvojnásobku hodinovej mzdy, prípadne štvornásobku, ak je vojnový hrob národná kultúrna pamiatka. Ak o príspevok požiadajú všetky oprávnené obce, zaťaží to štátny rozpočet navyše o 16 miliónov korún v porovnaní s terajším stavom. O peniaze bude potrebné požiadať krajský úrad do 31. marca.
Takéto finančné riešenie je však podľa rezortu vnútra naďalej skôr symbolické vzhľadom na zanedbanosť vojnových hrobov a rozsah úloh, ktoré obce majú zabezpečovať. Objektívne náklady na jeden vojnový hrob sú na Slovensku od 482 do 514 korún, čo však pokrýva len základné udržiavacie práce na hrobe, najmä kosenie porastov.
Združenie miest a obcí Slovenska považuje schválený finančný príspevok za nedostatočný a žiadalo ho zvýšiť na 500 korún ročne na každý vojnový hrob. Podľa ministerstva vnútra však táto požiadavka presahuje možnosti štátneho rozpočtu. Okrem toho bude možné poskytnúť obci príspevok aj na plnenie iných úloh - napríklad v prípade prác na hrobe uskutočňovaných pri udalosti celospoločenského a medzinárodného významu, odstránení následkov živelnej pohromy alebo vandalstva na vojnovom hrobe. Príspevok možno poskytnúť aj na zriadenie, úpravu alebo zrušenie slovenského vojnového hrobu v zahraničí.
Ak sa vojnový hrob nachádza mimo verejného pohrebiska, má vlastník nehnuteľnosti nárok na jednorazovú primeranú náhradu za obmedzenie vlastníckeho práva. Uplatniť si ju môže do konca roka 2005. Obce budú môcť vojnové hroby zriaďovať, premiestňovať, prestavať alebo zrušiť, ale iba so súhlasom ministerstva vnútra. Pri zriadení vojnového hrobu je potrebný aj súhlas vlastníka nehnuteľnosti, kde sa bude hrob nachádzať. Za nezákonné zriadenie, premiestnenie, prestavbu, zrušenie vojnového hrobu alebo jeho poškodenie hrozí pokuta až do výšky 500-tisíc korún.
Na území SR je registrovaných viac ako tisíc vojnových pohrebísk z prvej a druhej svetovej vojny, na ktorých je pochovaných vyše 200-tisíc obetí. Na pamiatku obetí a udalostí svetových vojen je na Slovensku vybudovaných vyše 30-tisíc pamätníkov a iných pietnych symbolov. Prevažná väčšina - nad 90 percent - vojnových hrobov je sústredená na osobitných vojnových cintorínoch ako je napríklad Slavín, Dukla, Liptovský Mikuláš a Štúrovo alebo v rámci osobitných sekcií na obecných cintorínoch. Ďalšie vojnové hroby sa tam postupne premiestňujú, napríklad nemecké.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.