združovali v 50 cechoch, zamestnávali 575 tovarišov, väčší počet učňov a pomocných nekvalifikovaných robotníkov. V roku 1872 bolo v Košiciach 32 cechov. Tento pokles nastal aj zmenou niektorých remesiel na priemyselnú výboru alebo niektoré cechy zanikli pre malý počet remeselníkov v niektorých odboroch.
Pekárske remeslo sa v meste udržalo, aj keď mu konkurovala priemyselná výroba. Košickí pekári mali dobré meno a dokonca pekár Ferdinand Vojtech Eliáš (pochádzal zo Spišského Podhradia, kde sa v r. 1868 narodil, pôsobil aj v Levoči, kde r. 1936 zomrel) získal svojimi výrobkami na výstave vo Viedni r. 1909 zlatú medailu. V jeho šľapajach pokračoval syn Ferdinand.
Pekárski majstri boli váženými občanmi a zastávali rôzne funkcie, často v mestskom zastupiteľstve a v rôznych mestských komisiách. Michal Berzáczy (1852 - 1915), pekársky majster bol členom mestského zastupiteľstva, školskej komisie, predsedom Živnostenského spoločenstva pekárov od r. 1903 a podpredsedom Živnostenského spoločenstva. Jeho koníčkom bol spev a účinkoval ako sólista v "Košickom starom spevokole".
Známym pekárom bol Samuel Belág (1815 - 1900), ktorý pôsobil v rôznych dobročinných spolkoch a bol riaditeľom Občianskeho kasína.
Rodina Münsterovcov patrila k významným mešťanom. František Münster (1809 - 1888) bol pekárskym majstrom, členom pekárskeho cechu, mestského zastupiteľstva, svetským kurátorom Dóomu sv. Alžbety. Z jeho troch synov ho v remesle nasledoval Konrád, Július mal na Hlavnej ulici v Košiciach obchody s módnym tovarom, nožmi a nožnicami a bol úradníkom Košickej obchodnej banky. Tretí syn - Teodor vyštudoval právo a bol mešťanostom Košíc. Pozoruhodné je, že v tejto funkcii zotrval 34 rokov. Vždy ho znovu zvolili po šesťročných funkčných obdobiach. Jeho dlhodobé pôsobenie mešťanostu vyplývalo zo zodpovednosti, mimoriadneho záujmu o verejný život a mnohých pozitívnych vlastností. Jeho súčasníci hovorili, že sa už mešťanostom narodil.
Pekársky majster Adolf Farkaš bol nielen dobrý remeselník ale aj šikovný podnikateľ. Zároveň bol aj hostinským vo svojom podniku predával pečivo z vlastnej pekárne, ktorá spracovala denne 6 q výrobkov. Ako prvý zriadil v Košiciach pekáreň s elektrickým zariadením, ktorá spracovala denne 30 q chleba a 8 q pečiva. V roku 1910 mal v Košiciach šesť predajní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.