príležitosti sa staronový prezident USA povezie po Pennsylvania Avenue k budove Kongresu USA, kde zloží sľub. Dnešná slávnostná inaugurácia znamená aj verejný debut novej prezidentskej limuzíny, v ktorej sa G.W.Bush po prvý oficiálne povezie.
Nová limuzína pre prezidenta USA je špeciálnou verziou nového modelu Cadillac DTS, ktorého sériová verzia bude mať verejnú premiéru na autosalóne v Chicagu začiatkom februára, a to už ako model 2006. Predná a zadná časť prezidentskej limuzíny i sériového vozidla sa vyznačuje štylistickými prvkami, ktoré sa už uplatnili na niekoľkých modeloch, uvedených firmou Cadillac na trh v ostatnom období. Prednej časti dominuje typická maska, ktorá v americkom motoristickom slangu dostala názov egg-crate, čiže debnička na vajíčka, a zvislo postavené výkonné xenónové reflektory. Zadné svetlá sú tvorené sústavou svietiacich diód. Prezidentská limuzína je podstatne dlhšia, širšia a vyššia ako sériový model, ale presné údaje o rozmeroch vozidla neboli zverejnené. Nie sú známe ani žiadne údaje o podvozku a motore vozidla, a samozrejme ani o bezpečnostných a komunikačných systémoch, ktorými je limuzína vystrojená. Interiér limuzíny ponúka pohodlie šiestim cestujúcim. Zadné sedadlá majú prestaviteľné operadlá a vyznačujú sa adaptívnymi sedákmi, ktoré sú vystrojené snímačmi polohy cestujúceho a tejto polohe sa prispôsobujú. V zadnej časti vozidla je aj sklopný stolík, ktorý umožní prezidentovi pracovať aj počas jazdy. Interiér s dreveným obložením je potiahnutý modrou kožou a látkou. Vo vozidle je aj veľmi kvalitná audiosústava a menič na desať CD. V strede zadných sedadiel je umiestnený vyšívaný znak prezidenta USA. Takéto znaky sú aj na vnútornej i vonkajšej strane zadných dverí. Na ľavom prednom blatníku je nosič pre vlajku USA, vpravo je nosič prezidentskej štandardy. Za tmy je vlajka i štandarda osvetlená. Žiadne ďalšie podrobnosti o novej prezidentskej limuzíne neboli a zrejme ani nikdy nebudú zverejnené. "Spoločnosti General Motors a Cadillac sú pyšné na to, že predstavením prezidentskej limuzíny DTS píšu najnovšiu kapitolu americkej automobilovej histórie," povedal šéf koncernu General Motors (do ktorého firma Cadillac patrí) Rick Wagoner.
Najnovšia prezidentská limuzína nie je prvým vozidlom firmy Cadillac v službách amerických prezidentov. "Cadillac vyrábal limuzíny a špeciálne vozidlá pre amerických prezidentov, diplomatov, veľvyslancov a zahraničných hodnostárov už od začiatku minulého storočia," povedal šéf firmy Cadillac Jim Taylor. Jedným z prvých amerických prezidentov, ktorí sa viezli vo vozidle značky Cadillac, bol Woodrow Wilson, ktorý sa v aute uvedenej značky viezol ulicami Bostonu pri slávnostnej prehliadke na počesť víťazstva v prvej svetovej vojne. Prezident Calvin Coolidge používal Cadillac modelového roku 1928. V roku 1938 boli americkej vláde (ktorej šéfuje prezident) dodané dva kabriolety Cadillac, ktoré podľa známych zaoceánskych parníkov dostali prezývku Queen Mary a Queen Elizabeth (kráľovná Mária a kráľovná Alžbeta). Tieto vozidlá boli dlhé 6,55 metra a ich hmotnosť bola okolo 3,5 tony. Tieto dve automobilové "kráľovné" slúžili až trom prezidentom, a to Rooseveltovi, Trumanovi a Eisenhowerovi. Prezident Eisenhower, ktorý bol známym automobilovým fanúšikom, sa pri svojej inaugurácii v roku 1953 viezol v jednom z prvých modelov Cadillac Eldorado. Tento model bol prvým vozidlom s panoramatickým predným oknom, ktoré potom prevzali ďalšie automobilky. V roku 1956 boli pôvodné "kráľovné" nahradené kabrioletmi Queen Mary II a Queen Elizabeth II. Tieto kabriolety boli dlhé 540 cm a vážili okolo 3 200 kg. Ich konštrukčnou zaujímavosťou boli úzke ráfiky vnútri pneumatík, na ktorých mohlo vozidlo ísť ďalej aj po prípadnom prestrelení pneumatík. Obidva kabriolety slúžili nie len prezidentovi Eisenhowerovi, ale aj Kennedymu a Johnsonovi. Do výslužby sa tieto vozidlá dostali v roku 1968. Administratíva prezidenta Reagana dostala v roku 1983 limuzínu Cadillac Fleetwood. Vláde prezidenta Clintona bol v roku 1993 dodaný Cadillac Fleetwood Brougham v prezidentskej úprave. Na rozdiel od predošlých vozidiel, na vývoji a výrobe ktorých spolupracovalo niekoľko firiem, bol Clintonov Cadillac vyvinutý a vyrobený výlučne koncernom General Motors. Aby sa znížilo ohrozenie prezidenta, nemalo toto vozidlo odsúvateľné strešné okno ani stúpadlá po bokoch karosérie. Limuzína Cadillac Fleetowood z roku 1983 je v súčasnosti umiestnená v knižnici a múzeu prezidenta R.W.Reagana, zatiaľ čo Cadillac Fleetwood Brougham je súčasťou zbierky Centra prezidenta Clintona v arkansaskom mestečku Little Rock. Predchodcom limuzíny, ktorá má dnes vo Washingtone premiéru, je limuzína Cadillac DeVille z roku 2001. Toto vozidlo sa používa ešte aj dnes a preto zatiaľ nemožno s istotou povedať, v ktorej zo svojich limuzín bude prezident George W.Bush voziť počas svojej nadchádzajúcej návštevy Bratislavy.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.