Najskôr treba vytiahnuť z béčka kadetky, potom myslieť na to, čo bude o tri roky
Slovensko nie je krajinou, kde by sa významné svetové športové podujatia len tak hrnuli. Jedným z odvetví, ktoré by tu nejaký šampionát mohli dotiahnuť, je ženský basketbal. Stále si totiž myslíme, že pod európskymi košmi ešte mútime vodu celkom úspešne. Hovorí sa o horizonte roku 2007, kedy by sme pod zničenými Tatrami mohli usporiadať majstrovstvá sveta basketbalistiek do 19 rokov. Pravda, ak nám ich Medzinárodná basketbalová federácia (FIBA) na aprílovom zasadnutí tohto roku v Ženeve priklepne. O solídny lobing v basketbalových kruhoch sa stará športový riaditeľ FIBA Ľubomír Kotleba. Sám vidí kandidatúru Slovenska popri Kanade, Kórei a Guatemale za najnádejnešiu.
Ba, Slovenská basketbalová asociácia (SBA) má už v predstihu aj hlavného kandidáta na post trénera našich dievčat, ktoré by na tomto šampionáte (ako usporiadateľská krajina) automaticky hrali. Mal by ním byť Košičan Marián Matyáš, terajší kormidelník ligovej Cassovie a kadetiek Slovenska. Sám však považuje polemizovať na túto tému za veľmi predčasné. "Je pravda, že to vychádza tak, že fungujúce družstvo kadetiek, teda ročník osemdesiatdeväť, sa bude o tri roky zhodovať s touto vekovou kategóriou, takže perspektívne to vyzerá naozaj tak, že by mal s ním pokračovať aj súčasný realizačný tím, ale je ešte príliš skoro uvažovať už o majstrovstvách sveta, keď ešte nie sme ich usporiadateľom."
Ak by sme boli, čo vás dovtedy čaká s kadetkami, kým podrastú do juniorského veku?
"Musíme najprv popracovať na tom, aby sme sa vrátili do A-skupiny majstrovstiev Európy, pretože z nej dievčatá vlani vypadli. V júli tohto roku sa v estónskom Talline pokúsime o návrat z B-skupiny. Tomuto cieľu je, samozrejme, podriadená celá príprava. Ak by nám na aprílovom zasadnutí FIBA tie majstrovstvá sveta pridelili, museli by sme vypracovať nový plán prípravy."
Robili ste a robíte so ženami v zrelom basketbalovom veku i dievčatami na začiatku športovej kariéry. Čo je ťažšie?
"Je to veľký rozdiel. V ženskej kategórii sa stretávate so skúsenosťou i kvalitou na strane vlastných hráčok i súperiek, takže tam viete, na aké výkony sa pripraviť. U mladých dievčat je práve najväčší problém kolísavosť výkonnosti. Ony totiž rastú, sú vo vývoji, nie každá dokáže dosiahnuť požadovanú výkonnosť. Pre nich je hrať na takom podujatí stres, ale aj obrovská skúsenosť."
Našli ste medzi nimi aj dievčatá z Košíc, ktoré by mohli byť o tie tri roky ťahúňmi juniorskej reprezentácie?
"Sú tu také typy, ale ich mená radšej ešte nepoviem."
Ešte jedna otázočka. Keď budú tie majstrovstvá sveta na Slovensku, kde by sa podľa vás mali hrať?
"S kladným hodnotením FIBA sa stretlo usporiadanie majstrovstiev Európy junioriek v Bratislave, takže predpokladám, že aj majstrovstvá sveta by boli tam. Aj keď súčasnou baštou nášho ženského basketbalu sú Košice. Závisí od podmienok, aké pripraví FIBA pre organizátorov. Keby sa malo hrať v dvoch halách, v Košiciach by musel byť dokončený zimný štadión a pripravený i Cassosport..."
Bohuš MATIA
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.