Železnice SR vlastnia búračské povolenie, ale nekonajú
Pri vyslovení názvu Vodárenská ulica sa nám automaticky vybaví kopa špiny, neporiadku, nepríjemného zápachu a neskutočného množstva sťažností ľudí z okolitých blokov, aby sa s týmto problémom začalo niečo diať. Koncom predminulého roku sa ľady aj pohli, pretože jedna veľká skupina - 126 ľudí - bola presťahovaná do unimobuniek na Luníku IX. Všetko teda naznačovalo, že sa konečne situácia upokojí.
"Nestalo sa tak. Naďalej je na Vodárenskej pod číslom 4 zdevastovaný a Rómami obsadený objekt, ktorý patrí Železniciam SR. I keď zástupcovia vlastníka boli pri vysťahovaní ostatných protiprávne nasťahovaných ľudí, do deložovania ľudí zo svojej bytovky sa vtedy nezapojili," uviedol JUDr. Mgr. Dušan Šlosár, PhD. z magistrátu. Neskôr si Železnice SR uvedomili, že s objektom musia niečo robiť, lebo pri zmapovaní v apríli 2004 zistili, že im tam býva 29 dospelých ľudí a nesčítané množstvo detí. I keď niektoré rodiny z tejto zdevastovanej budovy medzitým odišli, ku koncu minulého roku tam ešte stále ostalo 15 dospelých a detí. Nikto z nich pritom nemá trvalý pobyt na Vodárenskej ulici. Niektorí sú nahlásení na Cottbuskej ulici, ďalší majú trvalý pobyt na Hrebendovej ulici, Krčméryho ulici, Buzuluckej a jeden človek dokonca vo Veľkej Ide.
Ale stále sa nič nedeje.
"Hoci vlastníkom objektu nie je mesto, obyvatelia okolia sa sťažujú a kritizujú práve magistrát a jeho vedenie, že sa doteraz s Vodárenskou ulicou neurobil poriadok," pokračoval vo faktoch D. Šlosár. "Kvôli tomu, že objekt patrí Železniciam SR, mesto nemá možnosť podniknúť priamy zásah, teda deložáciu a zbúranie stavby. Neznamená to však, že nemôže absolútne nič podniknúť, aby mali obyvatelia z okolia Vodárenskej konečne pokojný a dôstojný život."
Konať sa podľa D. Šlosára dá. Aj napriek tomu, že zo strany Železníc SR padajú argumenty aj o tom, že vlani našli firmu, ktorá mala celý objekt odkúpiť a všetko uviesť do iného stavu. "Firma však koncom októbra 2004 mestu oznámila, že objekt neberie. Železnice SR na to požiadali stavebný úrad o búracie povolenie. Lenže, tento dokument Železnice SR už dávno majú v ruke, pretože ho dostali ešte v novembri 2003. A doteraz ho nikto nezrušil. Je teda platné, s Vodárenskou 4 treba len pohnúť," tvrdí D. Šlosár. Stačilo napríklad len prísť s technikou a stavbu so zlou statikou už pred viac ako rokom zlikvidovať. Skôr to ale vychádza tak, ako keby Železnice SR naťahovali čas.
Čo teda bude robiť mesto? Podľa D. Šlosára ak sa veci nepohnú, mesto sa rozhodlo, že sa bude aktívne brániť a osloví zodpovedné orgány, aby vlastníkovi objektu pripomenuli jeho povinnosti. "Majiteľ objektu predsa za stavbu zodpovedá aj podľa stavebného zákona, zákona o životnom prostredí či zákona o odpadoch. Ak na to zabúda, sú cesty ako sa mu to pripomenie. Hoci aj pokutami a súdnou cestou," dodal D. Šlosár.
Autor: Väčším častiam pridali
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.