Čchi-kung ako cesta k zdraviu, ale aj k múdrosti a hlbšiemu poznaniu
Tichá sila čchi-kungu pochádza zo srdca a spája nás s vesmírom
Starší fanúšikovia volejbalu si ešte môžu pamätať vrcholovú hráčku tímu VSŽ Košice Magdu Jurošovú, veď vrcholového volejbalu sa nedokázala vzdať do svojich 35 rokov. Príslovie ´Vrcholovým športom k trvalej invalidite´ akoby postupne vdychovala a zhmotňovala vo svojich kĺboch. Koksartróza jej stále viac znepríjemňovala život. Prvotný motív venovať sa čchi-kungu bol jasný, chcela sa choroby zbaviť. V priebehu roka sa jej život radikálne zmenil. Koksartróza sa stala pre ňu minulosťou, ale čo je podstatné, transformácia mysle sa spojila s novým poznaním a neustálym vývojom. Dnes organizuje a vedie kurzy v Košiciach a venuje sa absolventom na spoločných cvičeniach. Miro Maglen z Bratislavy v čchi-kungu doslova "žije" šesť rokov. Je učiteľom tretieho stupňa. Vyhovuje mu, že táto disciplína nie je spojená so žiadnym náboženským smerom a v ničom človeka neobmedzuje. Magda Jurošová a Miro Maglen venovali kus zo svojich znalostí i nadšenia, prostredníctvom tohto článku, aj čitateľom.
Upchatý kanál sa dá preraziť
Tradičná čínska medicína rozoznáva 12 základných a 8 zvláštnych dráh, ktoré sa ešte vetvia, tvoria sieť, pričom spájajú všetky časti tela do jednotného systému. Učenie o energetických dráhach hovorí, že ak čchi prúdi dráhami voľne, človek sa cíti zdravý a organizmus funguje normálne. Ak sa však niektorý úsek "upchá", vzniká prekážka v toku energie a choroba sa usídli v tom orgáne, ktorý je spojený s touto dráhou. Čchi-kung hovorí tiež o energetických centrách, ktoré nazýva tan-tchiény. Prvý je v strede brucha, druhý v strede hrudníka, tretí v strede hlavy.
Škola čchi-kung čung-juan, ktorá sa praktikuje na Slovensku, má päť stupňov. Prvé tri môžu učiť inštruktori so špeciálnym kurzom u čínskeho majstra, štvrtý stupeň môže učiť zatiaľ len on. Piaty stupeň sa udeľuje až po určitej skúsenosti a tiež je v kompetencii majstra.
Energia sa dá uložiť
Prvý stupeň čchi-kungu je zameraný na aktiváciu energií, ktoré zvyšujú životnú silu a spriechodňujú zablokované úseky energetických dráh. Adept sa učí, ako v sebe zhromaždiť veľké množstvo energie a uložiť si ho do akejsi zásobárne na vopred určené miesto.
Už v prvom stupni sa dá, bez ohľadu na vek, získať veľa. Zmyslom je zbaviť sa chorôb a naučiť sa akumulovať, zušľachtiť a uskladniť získanú energiu. Okrem iného, prejavuje sa to aj obnovením reprodukčnej schopnosti, stratenej pohlavnej sily u mužov a tvorbou spermií. U žien sa často prinavracia menštruačný cyklus, čo je znakom rozšírenej tvorivej aktivity na fyzickej úrovni.
Ak človek pracuje s celým súborom cvičení, jeho imunita sa výrazne posilňuje. Čchi-kung pozná aj cvičenia, ktoré sú špeciálne zamerané na posilnenie jednotlivých orgánov, napríklad obličiek, pľúc či pečene, ale k tomu sa dá dopracovať postupne. "Nič sa nedá urýchliť," hovorí Miro. "Ak si vyberieme iba jeden cvik a robíme ho, to je ako by sme obrazne povedané iba jedli. Ale človek nie je iba hladný alebo smädný, potrebuje jesť, aj piť. Sú choroby, pri ktorých sa musí investovať veľa energie a treba sa naučiť, ako ju prijať a pracovať s ňou. Človek musí prekonať energiu danej choroby, aby ju zvládol, pritom choroba často disponuje oveľa väčšou energiou, akú má on v sebe. Čchi-kung ho naučí, ako energiu získať, ako ju uložiť a využiť vo svoj prospech," vysvetlí Miro.
Chorôb sa dá zbaviť
Dá sa zbaviť aj chorôb, ktoré medicína považuje za celoživotné. Patria medzi ne: astma, alergie, dokonca cukrovka a iné. Osobitne by sa dalo hovoriť aj o onkologických chorobách, ale pri nich je nevyhnutné vynaložiť veľke množstvo energie, a teda aj času na cvičenie. A keďže tieto ochorenia majú pôvod viac v duchovnej, ako telesnej sfére, úspech sa môže dosiahnuť hlavne v pochopení príčin a v zmenenom prístupe k životu.
Ani čchi-kung však nie je zázračná pilulka. Naučiť sa pracovať s energiou, rozprúdiť ju v miestach kde stagnuje, ale i tam, kde jej je priveľa, teda vyregulovať celý energetický systém, môže výrazne zmeniť chod nášho organizmu. Od iných cvičení sa však čchi-kung líši tým, že sa nepoužíva sila, naopak, človek sa uvoľňuje a upokojuje.
Sto dní na poznanie
"Vďaka čchi-kungu som sa stala láskavejšia k ľuďom," zamýšľa sa Magda Jurošová. Odozneli u nej aj bolestivé, hlboko uložené emócie, ktoré síce nikto nevidí, ale človeka traumatizujú, aj keď si to nechce alebo nedokáže priznať. Alebo jednoducho nemá to poznanie, že je to tak. Pri cvičení sa vyplakala aj za psíkom, ktorý bol trinásť rokov plnohodnotným členom domácnosti. Smútok sa naveky pominul. "Pri týchto cvičeniach môže dochádzať k sprievodným znakom," hovorí z vlastných skúseností, - "plač, smiech, ozve sa stará bolesť. U mňa to boli ramená a nohy."
Bolesť je spôsobená tým, že v konkrétnej energetickej dráhe je blok a energia čchi sa tam koncentruje. Kým neprerazí ďalej, bolí to. Môže to trvať niekoľko dní, ale aj týždňov, či mesiacov. Ak to človek vydrží a neprestane cvičiť, akoby sa mu otvorili dvere. Získava nové poznanie a cesta, po ktorej kráča ďalej, je bez bolesti. Tá sa už nikdy nevráti. Ak človek prestane cvičiť k vôli bolesti, ak ju nedokáže zvládnuť, nič nevyriešil, ani nepochopil. Majstri hovoria, že treba sto dní, aby človek vlastným poznaním prišiel na to, o čom čchi-kung je.
Majster
Cvičiteľov čchi-kungu na Slovensku pripravuje čínsky majster Sü Ming-tchang, s ktorým nedávno absolvovali seminár vo Vysokých Tatrách. Majster dokáže úžasné veci. Papierovou bankovkou zlomí ceruzku, silou vôle zohne antikorovú lyžičku, víno premení na vodu, dokáže si zväčšiť ruku, cez dno pohára vytiahne rôzne predmety a potom doň naleje vodu. Dnes to však robí iba výnimočne. A keď už radšej rozdrví cvičencom obličkové alebo žlčníkové kamene.
V kurzoch, bez ktorých sa jednoducho nedá začať, ale ani pokračovať ďalej, sa pracuje s mäkkým čchi-kungom. Využíva ten druh energie, ktorú cvičenec vie ovládať a vstrebávať na ozdravenie sa na všetkých úrovniach fyzickej, emocionálnej, aj energeticko-duchovnej.
Aj lásku k samému sebe treba rozvíjať a pestovať
Som šťastná a usmievavá bytosť
Často počujeme alebo čítame slová v rôznych obmenách, obsahom ktorých je mať sa rád. Pochopiť ich zmysel nie je až také jednoduché. A vari sa ani netreba na tom zamýšľať, ako skôr začať robiť niečo, čo nás k tomu postupne privedie. Základom je akceptovať svoje telo, nech je už akékoľvek a pestovať si k nemu láskyplný vzťah. Ak to nedokážeme s celým telom, začneme s jeho malou časťou, napríklad malíčkom. Rozhodneme sa pre nejaký druh nám príjemne voňajúceho oleja a budeme ho pomaly, systematicky vtierať do malíčka s vnútorným presvedčením, že túto časť svojho tela milujeme. Takto môžeme postupovať ďalej, až nás láska k samému sebe, celkom bez egoizmu, naplní.
Dohodnime sa sami so sebou, že každý deň si urobíme nejakú radosť. Môže to byť čokoľvek, čo máme radi a čo odkladáme s výhovorkou, že nemáme čas. Prečítame si niečo, čo nás zaujíma, dožičíme si dobré jedlo, príjemnú prechádzku, prípadne kúpeľ s vonnou soľou.
Odpustime každému, o kom si myslíme, že nám v minulosti ublížil. Predstavíme si, ako sa rozprávame a povieme mu, čo cítime. Ak je to úprimné, s ozajstným prežitím, odbúrame tým trpkosť, ktorá v nás prežívala. Môžeme mu napísať aj list a takto sa s tým vyrovnať. Netreba ho posielať, myšlienka odpustenia si nájde svojho adresáta. Na záver, nech je to akokoľvek ťažké, mu pošleme lásku.
Dobre je mať pri sebe niečo v ružovej farbe. Môže to byť napríklad šál, časť odevu, ale najlepší je ružový kryštál. Ak v sebe vnímame pocit nepohody, treba si predstaviť samého seba, ale aj ostatných prítomných, ako sme všetci obklopení ružovým závojom, symbolizujúcim lásku bez podmienok.
Uvedomíme si oblasť srdca, stred hrude, sídlo lásky a citu. V tomto priestore začneme vytvárať pocit priateľstva a lásky, necháme ho v sebe rásť, rozvíjame ho. Srdce sa usmieva. Usmievajú sa oči..., tvár..., hrdlo..., prsia..., brucho..., ruky..., nohy..., celá chrbtica..., mozog..., pľúca..., vnútro brucha... Usmieva sa celé telo... Celé telo je prežiarené, naplnené láskou. Som šťastná a usmievavá bytosť. Som v dokonalej pohode.
Legenda s poučením má tisícpäťsto rokov
Príbeh mnícha Ta-mo
V súvislosti s čchi-kungom je známa legenda - príbeh budhistického mnícha Ta-mo, ktorý prišiel z Indie do Číny pred tisícpäťsto rokmi. Deväť rokov študoval, meditoval a cvičil v horách, v jaskyni, kde dosiahol vysoké majstrovstvo v pozorovaní, liečení a chápaní vzájomných súvislostí a javov.
Ta-mo rád sedával pod stromom pri ceste, pozoroval ľudí a často im ponúkal pomoc. Raz šiel okolo významný vojenský veliteľ. Ta-mo sa na neho pozrel a povedal: "Si veľmi vážne chorý a keď sa nebudeš liečiť, za deväť dní zomrieš. Keď chceš, môžem ti pomôcť." Ale vojenský veliteľ sa cítil zdravý, a keďže oslovenie od neznámeho, obyčajného človeka sa mu javilo ako opovážlivosť, Ta-ma zbil. Ten mu povedal: "Vyplytval si príliš veľa síl a emócií. Zostali ti iba tri dni života. Ale ešte stále ťa môžem vyliečiť." Veliteľ sa ešte viac rozčúlil a znovu Ta-ma zbil. Ten povedal: "Teraz ti zostáva iba jeden deň a ja ti už nedokážem pomôcť." Bitka sa znovu zopakovala.
Veliteľ po návrate domov ešte v ten deň zomrel. Správa sa rýchlo rozšírila po okolí. Táto príhoda sa vypráva ako ponaučenie pre tých, ktorí sa k vôli svojej obmedzenosti prikláňajú iba k názoru uznávaných autorít.
Archetypálny horoskop pre ľudí narodených od 21. decembra do 20. januára
K horským výšinám i k morským hlbinám
V deň zimného slnovratu sa ujíma vlády Kozorožec. Príroda je akoby umŕtvená, skamenená, životné energie zmrznuté, ponorené do temnoty. Nádej ukrytá v semienku spí, pochovaná v stuhnutej pôde. Kozorožec je ďalšou z bájnych bytostí jedna polovica predstavuje capa, druhá rybu. Svojou hornou polovicou patrí k horským výšinám, spodnou k morským hlbinám. Akoby sme v symbole znamenia vnímali ctižiadosť, ktorá stúpa až k vrcholom a zároveň hlbokú melanchóliu, ktorá ho púta k hlbinám. To sú vlastnosti, ktoré charakterizujú Kozorožca, aj keď sa niekedy znázorňuje ako obyčajná horská koza. Patrí k nim vytrvalosť, precíznosť a presnosť v plnení povinností, vážnosť, prísnosť, konkrétnosť, zodpovednosť, schopnosť organizovať a plánovať, uzavretosť, mlčanlivosť, vyhovuje mu samota. Ctižiadosť sa však môže zvrhnúť v prehnané ambície, diktátorstvo, túžbu po moci, karierizmus. Predstava kozorožca osamelo a urputne šplhajúceho k vrcholu evokuje ďalšie vlastnosti: odriekanie, sebazaprenie, chladnokrvnosť, disciplínu, neúprosnosť, formalizmus, suchosť, konzervativizmus. Kozorožcov zemský živel sa objavuje ako holé horské štíty, skaly, kamene, zem ležiaca úhorom. Skaly sú kosti zeme, preto neprekvapí, že znamenie Kozorožca sa vzťahuje ku kostiam a kĺbom, hlavne ku kolenám. A tiež k pokožke, do ktorej je telo obalené a akoby uzavreté.
Ako vypudiť hnis z nosných dutín
Moravského bylinkára Jozefa A. Zentricha pozná veľa ľudí, hlavne z časopisov a kníh. Kto vyskúšal jeho rady a ľudové recepty založené na využití bylín, potvrdzuje ich účinnosť. Jozef Zentrich ponúka jednoduché riešenie na časté ochorenie, hlavne u detí, ktoré sa najviac vyskytuje v zimnom období: hnisom zanesené a upchaté nosné dutiny.
Recept je takýto: Vrchovatú lyžicu prasličky roľnej povaríme asi 10 minút v dvoch decilitroch vody. Silný odvar necháme vychladnúť, potom precedíme. Z lekárne si zadovážime glycerín lekársky a injekčnú striekačku bez ihly. Dva objemové diely odvaru z prasličky a jeden diel glycerínu zmiešame a do striekačky natiahneme päť mililitrov. Postihnutému zakloníme hlavu a toto množstvo pomaly vstriekneme do každej nosnej dierky. Hnis sa uvoľní, začne z nosa vytekať a za pár dní je po probléme.
Stranau pripravila Lea Gallová
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.