vykonávať úrad prezidenta Spojených štátov a urobím všetko, čo bude v mojich silách, aby som uchoval, chránil a obhajoval Ústavu Spojených štátov," vyhlásil Bush so zdvihnutou pravou rukou a s ľavou rukou položenou na Biblii. Prísahu v tejto podobe zakotvuje Ústava USA. Ešte predtým zložil pred predsedom Snemovne reprezentantov Dennisom Hastertom slávnostný sľub viceprezident Dick Cheney.
Pri budove Kapitolu sledovali ceremóniu tisíce oficiálnych predstaviteľov. Kvôli inaugurácii washingtonská polícia uzatvorila 100 blokov v centre mesta a inak rušná metropola sa tak z veľkej časti zmenila na mesto s vyprázdnenými ulicami a zátarasami. V uzavretej oblasti bola zastavená doprava a mohli do nej vchádzať iba autá oficiálnych predstaviteľov a bezpečnostných síl.
Vo Washingtone sa včera pri príležitosti Bushovej inaugurácie zišli aj demonštranti a protivojnoví aktivisti, z ktorých niektorí si so sebou priniesli kartónové škatule v podobe rakvy symbolizujúcej umieranie amerických vojakov v Iraku. V jednom z parkov vo vzdialenosti niekoľko kilometrov od Kapitolu sa zhromaždilo asi 300 protestujúcich s transparentmi s nápismi ako "Najhorší prezident v histórii" či "Ďalšie štyri roky: Bože, pomáhaj Amerike".
Bush vstúpi do druhého funkčného obdobia s oveľa nižšou podporou verejnosti než jeho predchodcovia Bill Clinton a Ronald Reagan. Ako vyplýva z prieskumu denníka New York Times a stanice CBS, zverejneného v predvečer inaugurácie, Busha v súčasnosti podporuje 49 percent Američanov a 46 percent má k nemu negatívny postoj. Clinton vstupoval do druhého funkčného obdobia so 60-percentnou a Reagan so 62-percentnou podporou verejnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.