miestach v európskych inštitúciách. Na Slovensku podľa neho je záujem o miesta v inštitúciách a ľudia, ktorí už prešli v Bruseli testami a pohovormi, zanechali dobrý dojem.
„Požiadali ma ale o trošku trpezlivosti, pretože nie v každom prípade aj v minulosti sa podarilo dosiahnuť dobrú regionálnu rovnováhu. Takže budeme sa tejto otázke naďalej venovať, budeme pripravovať našich ľudí a posielať ich na konkurzy," dodal Csáky.
Slovensko má v súčasnosti na vysokých úradníckych postoch isté jedno zastúpenie na úrovni A2 od 1. marca ako riaditeľka na generálnom riaditeľstve pre regionálnu politiku nastúpi Katarína Mathernová. „Máme obsadený jeden post na úrovni A2 a máme záujem o intenzívnejšie obsadenie postov na úrovni A3, A4 a A5," povedal Csáky.
Úroveň A1 zodpovedá v úradníckej hierarchii EK postom generálnych riaditeľov a ich zástupcov, A2 sú riaditelia jednotlivých úsekov na generálnych riaditeľstvách, A3 až A5 sú nižšie posty na úrovni stredného manažmentu, napríklad šéfovia jednotiek či oddelení. Csáky nevylúčil, že sa Slovensko bude uchádzať aj o posty A1, bude to však reálne zrejme až vo vzdialenejšej budúcnosti. Komisia vyčlenila pre desať nových krajín zatiaľ len osem miest na úrovni A1 a 29 miest na úrovni A2. Tieto miesta sa obsadzujú pomerne pomaly.
Zatiaľ len traja z 34 zástupcov a žiadny z 32 generálnych riaditeľov nepochádzajú z novej členskej krajiny. Češka Marie Bohatá, bývalá šéfka Českého štatistického úradu, je od 1. decembra zástupkyňou generálneho riaditeľa Eurostatu, Maďar Zoltán Kazatsay od 16. decembra zástupcom šéfa na generálnom riaditeľstve pre dopravu a energetiku a Slovinec Zoran Stančič na riaditeľstve pre výskum.
Autor: krs
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.