republike vyvolala masové demonštrácie jeho stúpencov v uliciach hlavného mesta Kyjeva.
Krátko po prísahe vláda - v súlade s ústavou - podala demisiu, ale podľa zaužívaného zvyku bude spravovať bežné záležitosti štátu až do vymenovania nového vládneho kabinetu. Juščenko, prozápadne orientovaný politik, zložil prísahu vo Verchovnej rade, položiac ruku na ústavu a starobylý výtlačok Biblie zo 16. storočia. Po podpísaní prezidentskej prísahy predseda Ústavného súdu vyhlásil Juščenka za prezidenta a odovzdal mu insígnie. Po prísahe niektorí poslanci začali skandovať: "Juš-čen-ko, Juš-čen-ko", ako v uplynulých týždňoch zvykli vykrikovať demonštranti na zhromaždeniach v ukrajinskej metropole. Niektorí zákonodarcovia však pri Juščenkovej prísahe stáli nepohnuto a potom ani netlieskali. Dali tak najavo, že v krajine panuje politické napätie, ktorému Juščenko bude musieť na Ukrajine čeliť ako tretí politický líder po rozpade ZSSR. "Ukrajinský ľud mal spravodlivé voľby i odovzdanie moci. Ukrajinský ľud dospel," vyhlásil Juščenko v krátkom príhovore po zložení prísahy a prisľúbil, že nové vedenie bude pracovať "s národom a pre národ".
Neskôr sa Juščenko prihovoril národu z tribúny na Námestí nezávislosti, kde sa celé dva mesiace schádzali jeho prívrženci, pričom ich protestné akcie prerástli do tzv. oranžovej revolúcie. Niekoľko hodín pred slávnostnou prísahou boli na námestí tisíce ľudí. Juščenkovou inauguráciou sa končí najvážnejšia politická kríza, akú Ukrajina zažila od získania nezávislosti v roku 1991, ktorá okrem iného poukázala aj na rozdelenie krajiny na projuščenkovský západ a východ naklonený Moskvou podporovanému Juščenkovmu rivalovi Viktorovi Janukovyčovi a oživila aj napätie vo vzťahoch medzi Ruskom a Západom.
Na inaugurácii sa zišli zástupcovia 60 štátov a medzinárodných organizácií. Bol medzi nimi odchádzajúci minister zahraničných vecí USA Colin Powell, generálny tajomník NATO Jaap de Hoop Scheffer, poľský prezident Aleksander Kwasniewski, ktorý sa ako jeden zo sprostredkovateľov angažoval pri urovnaní politickej krízy na Ukrajine, ako aj bývalý prezident ČR Václav Havel. SR zastupoval prezident Ivan Gašparovič. Kremeľ, ktorý otvorene podporoval Janukovyča, vyslal na inauguráciu predsedu hornej komory parlamentu Sergeja Mironova.
Rusko bude dnes cieľom prvej zahraničnej návštevy Viktora Juščenka, ktorého v Kremli prijme Vladimir Putin.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.