živelných pohrôm, ktorá mobilizovala podporu a financie pre systém skorej výstrahy pred cunami v južnej Ázii.
Cieľom päťdňovej konferencie v japonskom Kóbe bolo pomôcť krajinám pripraviť sa na záplavy, tajfúny a iné pohromy. Po decembrovom zemetrasení a cunami v južnej Ázii zmenil program zameranie na potrebu systému včasnej výstrahy pred cunami v Indickom oceáne. Sklamaním pre niektorých je, že nestanovuje konkrétne ciele alebo spôsoby hodnotenia pokroku. Rámcový plán vyzýva krajiny na výmenu satelitných údajov o predpovedi počasia, vypracovanie máp ohrozenia a formuláciu stratégií reakcie na katastrofy pre miestne komunity v priebehu desaťročia, ako aj prípravu prostriedkov pre práce po pohromách.
Posledné štatistiky Svetovej meteorologickej organizácie ukazujú, že v rokoch 1992-2001 zabili cyklóny, záplavy, suchá a ďalšie pohromy 622 000 ľudí, postihli viac než dve miliardy osôb a spôsobili hospodárske škody za približne 446 miliárd dolárov.
V rámci dohody o zriadení systému výstrahy pred cunami v Indickom oceáne prisľúbili bohaté krajiny najmenej osem miliónov dolárov na začiatok prác na projekte, ktorý si podľa odhadov vyžiada 30 miliónov dolárov. Takýto systém, ktorý podľa nádejí mnohých bude možné rozšíriť na ďalšie časti sveta, mohol zachrániť nespočetné životy, ak by existoval už minulý mesiac.
Autor: Kóbe (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.