obyvateľstva, ktorá nemá o akékoľvek dejiny ani najmenší záujem, si uvedomiť, že dejepisné knižky sa nepíšu len tak zo 'srandy'. Takisto sú zdrojom nešťastia veľkých filmových štúdií, keďže náklady sú stále extrémne nadrozpočtové. Je to logické - mohutná výprava, kopa komparzu, hviezdy zvučných mien...
Dnešným kúskom histórie je filmová sága o mladom vládcovi, ktorý svojho času dobyl takmer celý vtedy známy svet... Alexander Veľký, hrdina, 'snílek', dieťa dominatných rodičov, princ, bisexuál, bojovník a kráľ. Film ukazuje celý jeho bojom a slávou naplnený život od dospievania po osamelú a mystickú smrť. Ptolemaios (jeden z Alexandrových generálov, teraz egyptský faraón) diktuje svoje pamäti kronikárovi.
Vďakabohu, snímka je však odlišná od ostatných historických filmov ako Gladiátor, Artuš alebo ostatné. Nesie totiž špecifický rukopis svojho režiséra - Olievera Stonea. Príbeh Alexandra Veľkého sa totiž Stone spolu so scenáristami rozhodol vyrozprávať s dôkladnosťou psychológa. Až natoľko psychologicky, že samotné výpravné dobrodružstvo je degradované na dve bitky a zvyšok tvoria viac-menej slovné a obrazné metafory. Každopádne, aj Oliver Stone je len človek a hlavne len režisér odchovaný Hollywoodom. Preto sa divákovi občas zazdajú niektoré obrazy prehnané, niektoré neprepojené a nelogické a takisto sa nájdu momenty, ktoré sú značne ovplyvnené súčasnou politickou situáciou vo svete.
Dnešná otázka znie: Ako sa volal známy filozof, učiteľ Alexandra Veľkého? Odpovede píšte na adresu redakcie (Letná 47, Košice) alebo na e-mail myshka1post.sk.
Správna odpoveď z minulého čísla znie: Deklarácia nezávislosti bola podpísaná 4.7.1776. Lístky do kina získava Marek Hrouda.
Autor: myshka
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.