nová štúdia univerzity v Manchestri, o ktorej informujú bruselské internetové noviny EU Observer.
„Pôvodné obavy z prílevu lacnej a nekvalifikovanej pracovnej sily do západnej Európy po vstupe desiatich nových členov do EÚ sa nenaplnili," píše sa v štúdii. Jej autori očakávajú, že ani po zrušení obmedzení pre voľný pohyb pracovníkov, ktoré uvalila väčšina členských krajín EÚ, nie je väčšia migrácia pravdepodobná, aspoň nie v strednodobom časovom horizonte. Naopak, záujem o prácu v západnej Európe prejavujú skôr vzdelaní a vysokokvalifikovaní ľudia, ktorí však často narážajú na kultúrne, byrokratické a jazykové prekážky. Tieto prekážky ak nebudú odstránené môžu byť škodlivé pre ekonomiku.
Správa upozorňuje najmä na problémy so vzájomným uznávaním akademických a odborných kvalifikácií v rámci EÚ a jazykové problémy. „Nedostatočné vzájomné uznávanie kvalifikácií ostáva obrovskou prekážkou pre väčšiu mobilitu pracovnej sily. V tejto oblasti v únii nefunguje nič také efektívne ako jednotný trh," uviedol Zach Miles z personálnej agentúry Vedior, ktorá dala štúdiu urobiť.
V snahe uľahčiť vzájomné uznávanie diplomov Európska komisia na konci januára oficiálne spustí „europas" jednotný súbor dokumentov, ktorý má uľahčiť pohyb pracovníkov a študentov po únii. Bude pozostávať zo životopisu, diplomov, jazykových certifikátov a dokladov o praxi a malo by ho uznávať 30 krajín (okrem EÚ aj Turecko, Rumunsko, Bulharsko, Nórsko a Island).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.