vysťahovalectvo zaznamenali vtedy v Rumunsku. Za tri dni v októbri roku 1923 ich prešlo košickou železničnou stanicou 520. V Košiciach sa ocitli aj rumunskí zajatci z I. svetovej vojny, vracajúci sa zo Sibíra. V septembri sa košickí legionári postarali o piatich a v októbri o siedmich zajatcov, aby sa vôbec mohli dostať domov do Rumunska.
Tí, ktorí odišli z východného Slovenska do Ameriky za prácou, posielali rodinám domov peniaze na živobytie, aj na kúpu polí alebo stavbu domu. Veľa bolo aj takých, ktorí si doláre nechávali doma a len v naliehavom prípade ich išli vymeniť do banky za koruny. Banky vyzývali obyvateľov, aby si v nich ukladali doláre, lebo sa môže stať, že budú mať dvojakú škodu: prídu o 4 - 5 percentný úrok aj o sumy československých korún predajom pod cenu, ale i pri rôznych živelných pohromách. V tom čase boli na vidieku časté požiare aj povodne.
Aký bol kurz dolára? V roku 1922 v januári stál 1 dolár 62 Kč a začiatkom novembra 1921 102 Kč, čo je takmer 40 percentná strata. Ďalšie straty vnikali tým, že doláre predávali súkromným osobám pod cenu, kým peňažný ústav platil podľa platného kurzu. Z najvyššie denné ceny sa dali predať doláre v Bankovom úrade ministerstva financií v Prahe, v slovenských pobočkách - aj v Košiciach i v Mukačeve.
Kurz dolára bol vysoký, nad sto korún československých ešte aj v roku 1928 - 30. Ak sa stalo, že niektorí Zemplínčania v Amerike zomreli, rodina musela poslať doláre na výdavky s pohrebom, čo znamenalo, že doláre bolo treba kúpiť, ak sa minuli tie, ktoré im hlava rodiny, pracujúca v Amerike posielala. A zväčša sa minuli na stavbu domu alebo na kúpu ornej pôdy. V tom čase ju Zemplínčania kupovali od grófa Andrássyho, sídliaceho v Krásnej Hôrke, o čom svedčia kúpnopredajné zmluvy. Aby mohli kúpiť doláre na pohreb, predali kravu - spomínajú na to obyvatelia obce Ložín v okrese Michalovce.
V roku 1923, kedy boli najvyhľadávanejšie kravy na mlieko, dobrú dojnicu mohli predať za štyri - päť tisíc korún. Jeden metrický cent ďateliny stál 1300 - 1400 Kč, pšenice 160 Kč, fazule 180 - 200 Kč, maku 480 - 500 Kč, metrák zemiakov 20 - 26 Kč. Tieto ceny boli stanovené na plodinovom trhu v Košiciach a gazdom sa zdali byť nízke. Klesala vtedy aj cena vína - v malom predávali jeden liter po 6 Kč a vo veľkom po 3 Kč. Znížené boli ceny ostravského čierneho uhlia z 21,35 na 8,83 za jeden metrický cent. Týmito zníženiami cien uhlia mala ušetriť Československá železničná správa ročne asi 160 miliónov korún. Cestovné tarify neznížila ani o tom neuvažovala kvôli deficitu 450 miliónov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.