investorom po 67 percent akcií teplární v Bratislave, Košiciach, Zvolene, Trnave, Martine a Žiline. Zvyšných 33 percent by previedol na príslušné mestá zadarmo.
FNM je presvedčený, že tretinové podiely v teplárenských firmách budú mestám stačiť na to, aby si v nich vedeli obhájiť svoje záujmy týkajúce sa napríklad cenovej politiky. "Nami navrhovaný model privatizácie by nemal ohroziť záujmy miest a spotrebiteľov," vyhlásila hovorkyňa fondu Tatjana Lesajová.
Ceny tepla by sa privatizáciou meniť nemali. Každoročné úpravy cenníkov síce navrhujú manažmenty teplární, no schvaľuje ich štátny Úrad pre reguláciu sieťových odvetví. Ten prihliada na primeranosť zisku a oprávnenosť započítaných výrobných nákladov. Navyše na návrhy nových cenníkov budú dohliadať zástupcovia miest vo vedení teplární.
Argumentom v prospech privatizácie teplárenských spoločností je potreba investícií do ich modernizácie. "Mestá podľa nás nemajú dostatok prostriedkov na to, aby dokázali financovať potrebnú modernizáciu teplární," tvrdí Lesajová.
Iný názor na privatizáciu má Združenie miest a obcí Slovenska, podľa ktorého by bolo lepšie celých 100 percent akcií teplárenských spoločností bezodplatne previesť na mestá. Podľa združenia je majetok teplární previazaný s majetkom miest, ktoré vlastnia teplárenskú distribučnú sieť. "Bolo by zbytočné trhať túto sieť. Myslíme si, že jednotlivé mestá by si strategických partnerov pre svoje teplárne vedeli vybrať lepšie ako štát," tvrdí Pavol Ifčič.
Ako s privatizáciou, zatiaľ nemajú jasno na ministerstvách hospodárstva ani financií. "Závisí od výsledkov porady ekonomických ministrov," povedal poradca ministra financií Peter Papanek. "V týchto dňoch sme dostali postupne všetky návrhy z FNM. Tie začne posudzovať sekcia pre privatizáciu v súčinnosti so sekciou výrobných a sieťových odvetví a následne k návrhu zaujme odborné stanovisko, ktoré prerokuje porada vedenia rezortu," dodal hovorca ministerstva hospodárstva Maroš Havran.
Plány privatizovať teplárne sa v minulosti už menili. Už vlani v septembri vláda odporučila šéfovi FNM, aby začal proces privatizácie teplárenských
spoločností. Podľa vtedajších predstáv kabinetu sa novým strategickým investorom mali predávať 51-percentné podiely, zvyšných 49 percent navrhoval bezodplatne previesť na mestá, v ktorých sa teplárne nachádzajú.
Autor: Tomáš VELECKÝ & TASR
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.