práva v oblasti jednotného trhu to včera uviedla Európska komisia s tým, že slovenský deficit predstavuje 99 smerníc, čím sa zaraďuje na 23. miesto spomedzi 25 krajín. Horšie sú na tom len Lotyšsko a Česká republika.
Údaje vo včera zverejnenej správe sú z novembra 2004. Na oficiálnej stránke EK je však už dva týždne k dispozícii tabuľka k 10. januáru 2005, ktorá obsahuje novšie informácie. Podľa nich Slovensku chýba 96 smerníc, z 23. miesta však kleslo na 24., pretože ho predbehlo Lotyšsko, ktoré za rovnaký čas prijalo 20 smerníc. Česká republika je aj podľa januárových údajov posledná (chýba jej 121 smerníc). Slovenský deficit k 10. januáru predstavuje 3,75 percenta. K skúmanému termínu malo prevziať 2561 smerníc, ale komisii dalo na vedomie prevzatie len 2465 smerníc. Za najdôležitejšie smernice chýbajúce Slovensku považujú predstavitelia EK predpisy v rámci tzv. prvého železničného balíka, smernice o otvorení trhu s elektrickou energiou a plynom, o sprostredkovaní poisťovníctva, o právnej ochrane služieb založených na podmienečnom prístupe.
Predstavitelia komisie vysvetľujú sklz v Českej republike či na Slovensku najmä zložitými diskusiami medzi vládou a parlamentom, ktoré schvaľovanie smerníc oneskorujú. Upozorňujú ale, že nové krajiny si počínajú oveľa lepšie, ako pri vstupe do únie napríklad štáty, ktoré sa členom EÚ stali v roku 1995 (Švédsko, Rakúsko, Fínsko). Predstavitelia EK včera zároveň informovali, že voči novým členským štátom začali v decembri vyše 750 priestupkových konaní prakticky za všetky smernice, ktoré neboli prijaté k 1. máju 2004, hoci vypršal termín. Krajiny dostali dva mesiace na vyjadrenie, ak neposkytnú uspokojivé informácie, komisia pošle druhý varovný list, ak ani potom nedôjde k náprave, môže podať žalobu na Európskom súdnom dvore.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.