Pískanie lokomotívy a rachot vlaku, ktorý pripomína príchod státisícov väzňov do koncentračného tábora v juhopoľskom Osvienčime
Na slávnosť sa do Osvienčimu, pokrytého hustou snehovou prikrývkou, zišli delegácie 44 krajín sveta, vrátane slovenského prezidenta Ivana Gašparoviča. Na ceremónii sa zúčastlili stovky tých, ktorí Osvienčim prežili, sovietski vojaci, podieľajúci sa na oslobodení tábora, ako i mladí ľudia, úlohou ktorých je chrániť pamiatku drámy, aby sa nič podobné už v budúcnosti neopakovalo. Na slávnosti vystúpili s prejavmi bývalí väzni, medzi nimi niekdajší poľský minister zahraničných vecí Wladyslaw Bartoszewski, prvá predsedníčka Európskeho parlamentu Simone Veilová z Francúzska a predseda Rady Rómov v Nemecku Romani Rose. Po nich bolo na programe prečítanie posolstva Jána Pavla II. i vystúpenia prezidenta Poľska Aleksandra Kwasniewského, Ruska Vladimira Putina a Izraela Mošeho Kacava. Francúzsky prezident Jacques Chirac včera v Osvienčime vyhlásil, že spomienka na deportovaných židov je pre Francúzsko viac, než len bolesťou.
Mlčanie sveta v súvislosti s holokaustom odsúdil včera izraelský prezident Moše Kacav pri príležitosti 60. výročia oslobodenia koncentračného tábora Osvienčim. Na konferencii Európskeho židovského kongresu s mottom "Nechajte žiť môj národ" vyjadril poľutovanie nad tým, že spojenci komplex v Osvienčime alebo aspoň železničné trate vedúce k nemu nezbombardovali, hoci sa tým mohlo prerušiť masové vraždenie.
Okolo 1,5 milióna ľudí, väčšinou židov z celej Európy, zahynulo v Osvienčime v plynových komorách alebo na choroby, vyhladovanie, zlé zaobchádzanie a vyčerpanie. Osvienčim je najznámejší tábor smrti zriadený Adolfom Hitlerom na realizovanie jeho "konečného riešenia" -- vyvraždenia židovskej populácie v Európe. Keď sovietske vojská dosiahli tábor pred 60 rokmi, našli v ňom 7000 ľudí, z ktorých mnohí boli na pokraji smrti. Ustupujúce nacistické jednotky vyhnali väčšinu väzňov, ktorí boli stále schopní chôdze, do snehu na "pochod smrti" západným smerom. V nacistických táboroch zahynulo šesť miliónov židov spolu s ostatnými miliónmi ľudí, vrátane sovietskych vojnových zajatcov.
Autor: Osvienčim (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.