domácnosťami za prvých deväť mesiacov minulého roka, ku ktorým dospel štatistický úrad.
V tomto období reálne klesli bežné príjmy domácností, bežné výdavky však klesli ešte výraznejšie. Vzrástla však spotreba domácností. Analytik Poštovej banky Miroslav Šmál hovorí, že domácnosti míňali viac "na úkor klesajúcich hrubých úspor". Laicky povedané, neoplatilo sa im držať peniaze v bankách, lebo úroky z vkladov sú nízke. Tak nakupovali na spotrebný úver, ktorý je čoraz výhodnejší.
Najviac rástli v sledovanom období oproti minulosti výdavky domácností na zdravie - o takmer tretinu. Sociologička Zuzana Kusá, ktorá sa zaoberá chudobou, to považuje za porozuhodný prírastok, ale nemyslí si, že ľudia "začali kupovať viac vitamínov". Štatistickým faktom je aj to, že klesli výdavky na alkohol či tabak a pokles je v tomto prípade najvýraznejší zo všetkých položiek.
Domácnosti naopak minuli viac na bývanie, ale podľa Kusej sú to platby, ktoré sa nedajú obísť a ich neplatenie "je značne rizikové". Ubudlo aj výdavkov na potraviny - o takmer jeden a pol miliardy korún. Kusá za dôvod považuje to, že ľudia sa "preorientovali na lacnejšie potraviny, alebo kupovali menej potravín", inak povedané, "jedlo sa menej a horšie". Menej zaplatili domácnosti aj za dopravu. Toto si Kusá vysvetľuje tak, že ľudia menej cestovali alebo viac používali bicykle, "prípadne necestovali mimo bydliska".
Ďalším dôvodom mohlo byť to, že niektorí sa vybrali za prácou do zahraničia. Sociologička si myslí, že na poklese výdavkov na potraviny či dopravu vplýva aj sociálna reforma, najmä "zmena výpočtu a zníženie dávok v hmotnej núdzi".
Sociálnych dávok napriek tomu v príjmoch domácností nominálne pribudlo a aj keď predstavujú len 15 percent príjmov, podľa Šmála to je "stále značný podiel a približne korešponduje s mierou nezamestnanosti".
Autor: jč/tc
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.