tvrdí ekológ prizvaný na rokovania výboru Mikuláš Huba. Dzurinda tak mal urobiť počas rokovaní vládneho výboru pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier.
Na istú časť územia bolo podľa Hubu možné udeliť výnimky. "Existuje však časť územia, kde bežia šetrenia inšpekcie životného prostredia, kde bez porušenia zákona nebolo možné udeliť výnimky," ozrejmil Huba. "Keďže však vláda prijala uznesenie, že do konca roka je potrebné udeliť výnimky všade, tak aj premiér tlačil na porušenie zákona," povedal.
Podľa neho to vyzerá tak, akoby nejaké uznesenie bolo nadradenejšie ako zákon alebo ochrana prírody. "Politické rozhodovanie takého orgánu sa nadraďuje nielen nad odbornosť, ale aj na súčasný právny stav," dodal.
"Schválenie procesu udeľovania výnimiek bol všeobecný konsenzus," uviedol tajomník výboru pre obnovu a rozvoj Tatier Ivan Štefanec. Podľa jeho informácií výbor na svojom rokovaní 13. decembra poveril ministra životného prostredia Lászlóa Miklósa udeľovaním výnimiek tak, aby boli všetky spracované do konca roka.
Ministerstvo životného prostredia (MŽP) však vybavovanie výnimiek ešte neskončilo. "Minister životného prostredia tak svoju úlohu nezvládol," povedal Štefanec. Pripustil však, že v probléme udeľovania výnimiek je veľa sporných faktov, od vlastníckych práv až po zákony. Preto podľa jeho slov výbor 13. januára prijal uznesenie, v ktorom poveril Miklósa do troch dní udeliť všetky výnimky, "ktoré nie sú sporné". "Tak sa aj stalo," uzavrel Štefanec.
"Bol tlak, aby sme urýchlili udeľovanie výnimiek, ale nie v zmysle, aby sme ich vydali mimo zákona," povedal minister životného prostredia László Miklós.
Mikuláš Huba vidí príčinu problému ohľadne udeľovania výnimiek hlavne v "paradoxnom" rozdelení kompetencií v národnom parku. V súčasnosti má lesy v kompetencii ministerstvo pôdohospodárstva. "To, čo vlastne ochranári desať rokov opakujú je, že na tom území by hlavné slovo malo mať MŽP," povedal Huba. V situácii, keď za ochranu prírody rozhoduje hospodársky rezort, dochádza k tomu, že nad ochranou prírody a ekosystematickými prístupmi víťazia "rýdzo ekonomické záujmy".
Podľa Hubu prerozdelenie kompetencií bolo už "x-krát na podpis" príslušných ministrov. "Minister Miklós však už teraz netrvá na tom, tak ako trval v minulosti. On akoby so súčasným stavom bol viac-menej zmierený," dodal Huba. Kým bude tento nonsens pretrvávať, dovtedy nebude podľa jeho slov záruka, že sa v TANAPe budú chrániť prírodné hodnoty.
Minister ŽP László Miklós sa však do problému zmeny kompetencií nehrnie. Podľa neho je najprv potrebné zlikvidovať kalamitu. "V súčasnosti treba širšiu diskusiu, lebo dvojstranné medzirezortné rozhovory dopadnú vždy rovnako," uviedol. Ani vládny výbor pre obnovu a rozvoj Vysokých Tatier nie je preňho dobrou platformou na riešenie problému kompetencií. "Vládny výbor má snahu veci integrovať a nie rozdeľovať," konštatoval Miklós.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.