bezpečnostných opatrení konal pohreb zosnulého reformátora Čao C'
Čao zomrel 17. januára vo veku 85 rokov po 15 rokoch strávených v doživotnom domácom väzení, ktoré naňho uvalili po krvavom potlačení študentského hnutia za demokraciu na pekinskom Námestí nebeského pokoja, ku ktorému došlo 4. júna 1989. Čao krátko pred zásahom armády navštívil študentov zhromaždených na námestí a úpenlivo ich prosil, aby svoju akciu ukončili. Toto bolo jeho posledné vystúpenie na verejnosti.
Podľa oficiálnej histórie strany, zostavenej po zasadnutiach z rokoch 1989 a 1992, bol Čao zbavený všetkých straníckych postov v júni 1989, pretože sa "dopustil chyby podporou zmätku a rozštiepenia strany". Čaova smrť a organizácia jeho pohrebu boli pre vládu citlivou záležitosťou, keďže nechcela podnecovať prejavy sústrasti a sympatií pre lídra obvineného z ohrozovania vlády komunistov.
Čínska vláda v sobotu k Čaovej smrti vydala vyhlásenie, v ktorom sa ani raz nespomína, že zastával funkciu premiéra a generálneho tajomníka komunistickej strany. Vedenie štátu na pohrebe zastupoval štvrtý muž v komunistickej hierarchii Ťia Čching-lin a ďalší komunistickí funkcionári, ktorí vyjadrili sústrasť pozostalým.
* * *
Peking (TASR) - Čínska vláda v sobotu v súvislosti s úmrtím a pohrebom zosnulého reformátora Čao C'-janga uviedla, že počas protestov za demokraciu v roku 1989 urobil "vážne chyby". Nekrológ odvysielala čínska štátna televízia, pričom šlo vôbec o prvú zmienku o Čaovej smrti v tomto médiu. Mnoho Číňanov sa vlastne až v sobotu dozvedelo o úmrtí lídra Komunistickej strany, ktorý zomrel 17. januára vo veku 85 rokov po 15 rokoch strávených v doživotnom domácom väzení.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.