môžu po viacročnom pôsobení úplne zdecimovať mladšie i staršie výsadby. Regulovať ich výskyt chemickými prípravkami je zložité, preto sa stávajú zložitým problémom.
Na ovocných stromoch škodia viaceré druhy: na jabloniach - méra jabloňová (Psylla mali), na hruškách - méra ovocná (Psylla pyrisuga) a méra hrušková (Psylla pyri).
Dospelá méra sa podobá cikádam. Začiatkom sezóny meria len 2,2 milimetra. Méra ovocná je tmavej červenkasto-hnedej farby s čiernym bruškom. Nohy a tykadlo má väčšinou svetlohnedé až oranžové, krídla sú takmer priehľadné. Vajíčka sú eliptické, žlto-oranžové a môžu sa nachádzať v prasklinách kôry alebo v blízkosti vrcholových púčikov. Mladá larva je žltkastá, staršia hnedá. Tento škodca má tri až štyri generácie za rok. Ich výskyt sa prelína, pričom posledná generácia sa objavuje v septembri, kedy sa deň skráti pod 13,5 hodiny. Letná generácia sa môže líšiť od zimnej svetlejšou farbou.
Príznaky napadnutia závisia od druhov a odrôd hrušiek. Méry môžu cicaním a infikovaním rán slinami spôsobiť skoré opadnutie listov, prípadne až plodov. Larvy bývajú ukryté v lepkavej hmote, takzvanej medovici, ktorú vylučujú. Na nej žijú saprofytické huby (černe), napadnuté časti sa preto sfarbujú do čierna, pričom listy majú obmedzenú fotosyntézu.
Pri premnožení mér a vzniku významných škôd je nevyhnutná chemická ochrana. Pre méry na hruškách nie je stanovený prah hospodárskej škodlivosti. Základom je jediný povolený prípravok Nomolt 15 SC spolu s Citowett-om na zvýšenie priľnavosti. Ošetruje sa neskôr ako pri jabloniach, a to na konci kvitnutia a o dva týždne neskôr, približne v druhej polovici mája. Tretie ošetrenie sa už neodporúča, ale pri veľkom výskyte sa môže uskutočniť. Účinný je taktiež predjarný postrek čo najskôr pred kvitnutím. Ošetruje sa prípravkami Oleoekol alebo Aliekol v koncentrácii 1 percento. Nesmú sa však používať za mrazivého počasia ani v období očakávania mrazov, pretože znižujú mrazuvzdornosť stromov. Najvyššia účinnosť je pri teplotách aspoň 10 °C. V čase zeleného až ružového kvetného púčika možno použiť na jarné ošetrenie aj prípravky Sumithion super a Ultracid 40 WP, ktoré sú povolené proti mére jabloňovej. Všeobecne možno aplikovať aj prípravky povolené proti mére jabloňovej (predošlé dva menované prípravky a Zolone EC), avšak majú nižšiu účinnosť.
Netreba zabúdať ani na prirodzených nepriateľov mér, ktorými sú dravé - bzdochy, lienky, zlatoočky, ucholaky, mravce a pavúky. I keď nedokážu rýchlo zredukovať premnožené méry, sú dôležitým regulátorom ich početnosti.
Autor: Ing. Stanislav BAROK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.