z Košíc dokázal z dreva vytvoriť neopakovateľné plastiky.
Na plastikách je cítiť, že sa tomuto koníčku venuje dlhé roky. Pri tvorbe prvých drevorezieb mu v mladosti pomohol miestny kňaz Albín Blažek, ktorý udržiaval odborné kontakty s významnými umelcami. "Postupne som získaval skúsenosti od starších ľudových rezbárov ako Blažek, Čupec, Balušík, Palko. Keď bola nejaká príležitosť, tak som sa od starších rezbárov vždy niečo naučil. Po roku 1973 som sa presťahoval zo Štiavníka do Košíc, popri zamestnaní som sa rezbárstvo učil u Vojtecha Löfflera," uviedol S. Polek.
V poslednom období pracuje aj s netradičnými materiálmi, ale lipa je pre neho nenahraditeľná. Vybrať vhodné drevo nie je vôbec jednoduché. Musí spĺňať prísne kritériá, mal by to byť prvotriedny materiál. Surovinu si zabezpečuje sám, ale prvotná je úcta k drevu. "Snažím sa vyformovať niečo také, aby to ľudí oslovilo. Kto sa na sošku pozrie, musí vidieť, že je tam čosi viac ako samotnú surovinu. Snažím sa aby drevo ožilo, aby malo dušu. Od detstva ma fascinovala príroda. Zaujali ma príbehy a osudy ľudí, ich každodenný život, radosti a starosti. Pokúšam sa v svojich dielach stvárniť príbehy zo života," dodal S. Polek.
Niektoré diela umelca sú umiestnené v Slovenskom národnom múzeu ako súčasť zbierky reprezentujúcej ľudové výtvarné umenie na Slovensku. Monumentálne diela sú umiestnené vo Východnej a v ďalších mestách. "Rezbárstvu sa venujem 38 rokov, za tie roky som vytvoril toho dosť. Mám práce v Amerike, Japonsku, Holandsku a Francúzsku. Teraz som bol v Poľsku v Krakove, predtým v Taliansku. Usporadúvame sympóziá s priateľmi aj na Slovensku. V Plaveckom Štvrtku sme robili Betlehem v životnej veľkosti. Pracovali sme na tomto diele šiesti rezbári," dodal Stano Polek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.