žuvačkou v ústach, bez veľkých ilúzií. "Podľa otázok, ktoré som po verejnom pojednávaní dostal, zrejme prehráme," utrúsil.
Verdikt prijal s kamennou tvárou. "Za mnohokrát opakovanými slovami ako ‚demokratická legitimácia na výkon funkcie' vidím sympatie alebo antipatie k národnej rade, ktorá to urobila. Kde chýbajú právne argumenty, nastupujú mimoprávne motívy," povedal po vyhlásení verdiktu.
Šafárik vidí za rozhodnutím ústavného súdu osoby, ktoré sa podieľali na novele Ústavy SR: "V súčasnosti je jedným z poradcov na ústavnom súde tvorca ústavy z roku 2001. Patrí do skupinky štyroch, ktorých médiá povýšili takmer na vierozvestcov. A vidíte - dopustili sa takej triviálnej chyby, ktoré nakoniec viedlo k takémuto pojednávaniu. Nebyť toho absolútneho detského kiksu, nikto by nemal ani dôvod domnievať sa, že by mu ústava dávala aspoň možnosť uvažovať o predĺžení jeho funkčného obdobia."
Advokát sťažovateľov je presvedčeným, že ústava by mala byť jednoznačná a nemala by vytvárať možnosť na rôzne interpretácie.
Ako uviedol, nikdy by nešiel do právneho sporu, keby si nebol istý, že vyhrá, aj keď prehru nikdy nemôže vylúčiť. "Čakal som už len na odôvodnenie. Presvedčilo ma o tom, že mimoprávnych dôvodov bolo viac ako právnych."
Šafárik nevylúčil, že sa so sťažnosťou obráti na Európsky súd. "Pouvažujeme, či sa ‚neodmeníme', prepytujem, ústavodarcom za to, že urobili chybu, ktorá viedla k sporu."
Autor: sen
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.