ho prezident včera opäť vetoval, norma začne platiť, pretože poslanci na januárovej schôdzi prelomili prvé veto hlavy štátu, keď za ňu hlasovalo 116 zo 136 prítomných zákonodarcov.
Zákon urýchľuje a zjednodušuje adopčný proces. Možnosti osvojenia rozširuje tým, že za prioritnú ustanovuje adopciu, nie ústavnú výchovu. Súdy musia rozhodnúť o osvojení dieťaťa bez zbytočného odkladu do troch mesiacov, pričom túto lehotu možno predĺžiť najviac o ďalšie tri mesiace.
Gašparovič mal výhrady voči ustanoveniu, ktoré umožňovalo orgánu sociálnej ochrany detí dočasné zverenie maloletého dieťaťa z ústavnej starostlivosti do starostlivosti osoby, ktorá má záujem stať sa pestúnom. Namietal, že podľa ústavy SR možno odlúčiť maloleté deti od rodičov len rozhodnutím súdu na základe zákona. Poslanci sa s jeho námietkami nestotožnili.
Na deväť mesiacov sa skracuje doba, počas ktorej bude dieťa v starostlivosti budúcich osvojiteľov, aby sa preverila ich spôsobilosť. Zákon ďalej vymedzuje súhrn rodičovských práv a povinností. Určuje, že základnou bunkou spoločnosti je rodina založená manželstvom. Spoločnosť chráni všetky formy rodiny, to znamená aj osamelých rodičov, či partnerov fakticky žijúcich spolu.
Podľa zákona je hlavným účelom manželstva založenie rodiny a riadna výchova detí. Podmienky rozvodu sa na Slovensku nesprísnia. Pri rozvode nebude chránený manžel či manželka, ktorý s rozvodom nesúhlasí a nepodieľal sa na rozvrate manželského zväzku.
Právna norma, ktorá nahrádza pôvodný zákon z roku 1963, nespomína ani inštitút predmanželskej zmluvy, ktorý sa poslancom nepodarilo do zákona presadiť. Norma upravuje aj oblasť výživného a zavádza zásadu, že dieťa by sa malo podieľať na životnej úrovni rodičov. Súčasne stanovuje výšku minimálneho výživného, ktorá je stanovená na minimálne 30 percent zo životného minima.
Právna norma zavádza ako novinku možnosť utajených pôrodov. Osobné údaje matky, ktorá sa dieťaťa dobrovoľne vzdá, bude centrálne evidovať rezort zdravotníctva. Osobitná zdravotná dokumentácia bude vedená oddelene od zdravotnej dokumentácie ostatných pacientov. Matkou dieťaťa je podľa zákona zásadne iba žena, ktorá ho porodila a akékoľvek dohody a zmluvy, ktoré sú s tým v rozpore, sú neplatné. Znamená to, že na Slovensku nebude možný tzv. prenájom maternice, teda situácia, keď žena donosí dieťa z oplodneného vajíčka inej ženy a odovzdá jej ho, ako je to bežné v USA, Veľkej Británii, či Izraeli. Zákon hovorí aj o určovaní otcovstva.
Zákon nadobudne účinnosť s výnimkou niektorých článkov dňom vyhlásenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.