od lekára aj svoj vlastný životopis. No nielen škola bude vyžadovať pár pekných slov o vás, životopis bude to prvé, čo si od vás raz v zamestnaní vypýtajú.
Veľa študentov však nemá 'páru', ako na to. ŤAHÁK vám teda poradí ako napísať životopis správne a ako sa vyhnúť klasickým chybám...
V prvom rade si musíte uvedomiť, že ak od vás výslovne nevyžadujú vlastnoručne napísaný životopis, mali by ste ho napísať na počítači. Vyzerá to lepšie a minimálne už len tým dávate najavo, že informačné technológie vám nie sú až také vzdialené. S písmom sa neodporúča veľmi experimentovať, najvhodnejšie sú klasické wordovské písma Arial, Courier New alebo Times New Roman veľkosti 11 alebo 12. Názvy jednotlivých častí životopisu, príp. dôležité časti zvýraznite Boldom, no nepreháňajte to.
Štrukturovaný životopis sa píše heslovito, cez odrážky. Žiadne celé vety a súvetia, text musí byť jasný a zrozumiteľný, bez zbytočných slov. Informácie čleňte logicky do odsekov, z ktorých každý má svoj názov (teda: osobné údaje, vzdelanie, pracovné skúsenosti, jazykové znalosti, počítačové zručnosti, záujmy a iné).
Časť základných údajov sa zvyčajne uvádza na úplnom vrchu dokumentu, zvýraznené a podčiarknuté - meno, priezvisko, trvalé bydlisko a kontakt.
Zvyšné údaje ako dátum narodenia, národnosť a stav (slobodný/á alebo ženatý/vydatá) uveďte do odseku s názvom osobné údaje. Veľa ľudí píše do tejto časti aj to, že kto je a čo robí jeho mamka, ocko a sestra či brat. Takéto veci v súčasnosti vašu potenciálnu školu alebo zamestnávateľa nezaujímajú, preto je to zbytočné spomínať.
Takisto problémovým môže byť kontakt. Úplne ideálne je uviesť na seba čo najviac kontaktov; teda číslo domov, na mobil a takisto e-mailovú adresu. Každopádne, zriaďte si nejaký seriózny e-mail, napísať do životopisu vevericka123post.sk je skôr hlúpo detské ako vtipné.
Do odseku 'Vzdelanie' sa pod seba píšu ukončené školy aj tie, ktoré práve navštevujete a to smerom do minulosti. To znamená, že ako prvá bude uvedená škola, na ktorej práve študujete alebo ktorú ste skončili poslednú a na poslednom mieste bude škola základná. Samozrejme, pri škole musia byť uvedené roky, od kedy do kedy ste danú školu navštevovali. (Keď skončíte vysokú školu, je dobré uviesť k presnému názvu fakulty aj odbor, ktorý ste navštevovali. A ak sa téma vašej diplomovej práce zhoduje so zamestnaním, o ktoré žiadate, uveďte aj to.)
Takisto uveďte, ak ste absolvovali nejaký rekvalifikačný kurz alebo extrémne dôležité a pre zamestnávateľa zaujímavé školenie.
Časť 'Pracovné skúsenosti' sa vás teraz veľmi netýka. Ak ste však mali prácu, resp. brigádu, ktorá sa nejako dotýkala odboru, ktorých chcete študovať, uveďte ju. Teda, ak sa hlásite na masmediálnu komunikáciu alebo marketing, je dobré uviesť, že ste sem-tam prispeli do nejakých novín. Vo všeobecnosti píšte do životopisu len relevantné brigády - na pumpe alebo v pekárni pracuje už kde-kto. Je to rovnaké, aj keď pridávate životopis k žiadosti o zamestnanie. Uveďte všetky doterajšie zamestania plus podstatné brigády, všetko s časovým ohraničením, od súčasných chronologicky späť do minulosti.
V ďalšej časti s názvom 'Jazykové znalosti' uveďte všetky cudzie jazyky, ktorým rozumiete alebo nimi aktívne hovoríte. Ku každému z nich treba uviesť a stupeň pokročilosti (napr. anglický jazyk - pasívne). Takisto sem napíšte aj jazykové certifikáty, ak nejaké máte.
Nasledujú 'PC zručnosti' - v tejto časti uveďte, aké programy a na akom stupni ovládate.
Čo napísať do časti 'Záujmy' snáď radiť nebudeme. Úplne najvhodnejšie sú klasické záujmy ako knihy a šport. Okrem toho si však môžete uviesť čokoľvek, teda s ohľadom na to, že to bude čítať cudzí človek, ktorý si o vám má urobiť dobrú mienku. Preto aj keď sú vaši príbuzní zmierení s tým, že ste napríklad kanibal, neodporúčam to uviesť:-)
Nakoniec prichádza odsek s názvom 'Iné'. Tu uveďte, či ste držiteľom vodičského preukazu (a, samozrejme, aký typ), prípadne ďalšie veci, ktoré sa nehodili do predchádzajúcich odsekov. Teda, ak ste členom nejakej organizácie alebo spolku, alebo sa niekedy do tejto časti uvádzajú aj vlastnosti ako napríklad komunikatívnosť, spoľahlivosť a zodpovednosť (za predpokladu, že takí ste).
Nakoniec naľavo dole napíšte dátum a miesto (kedy a kde ste životopis vyhotovili) a napravo dole svoje 'dielko' vlastnoručne podpíšete.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.