akú dostali, si vôbec nezaslúžia a že profesori k nemu boli pri hodnotení jeho vedomostí nespravodliví. Ak medzi nich patríte aj vy, ocitli ste sa v nepríjemnej situácii. Ak vás učitelia z nejakých príčin nemajú radi, veľmi ťažko ich je presvedčiť, aby si vás obľúbili. Je tu však jedna možnosť, ako si známku na vysvedčení opraviť, a tou je komisionálna skúška z daného predmetu. Táto alternatíva je iste príťažlivá, "veď sa stačí len naučiť a dostanem lepšiu známku". Nie je to však také jednoduché, ako sa na prvý pohľad zdá.
V prvom rade zabudnite na to, že vysvedčenie neukážete rodičom a prídete až s opravenou známkou. Na žiadosti o komisionálnu skúšku musí byť podpis vášho zákonného zástupcu. A falšovať ho vám neradíme - je to úradná listina a bol by to trestný čin. Žiadosť sa podáva deň, maximálne dva potom, čo ste obdržali vysvedčenie, ak teda máte vážny záujem o preskúšanie, naklepte ju ešte dnes a zajra ráno ju odneste riaditeľovi školy.
Škola má v tomto súboji o lepšiu známku značný náskok. Dátum komisionálnej skúšky neurčujete vy, ale vedenie. Môže sa konať aj na druhý deň po odovzdaní vašej žiadosti. Preto si dobre rozmyslite, či sa stihnete naučiť celé polročné učivo za jedno poobedie, keď ste si za celý polrok nenašli ani jedno poobedie na jedno učivo.
A ak ste sa učili a známku vám dali neprávom, je tu tiež riziko, že profesora, ktorý vás učí, ešte viac rozzúrite tým, že spochybňujete jeho učebné metódy. Tento profesor je totiž v trojčlennej komisii, ktorá vás bude skúšať. Ak sa rozhodne, že nebudete mať lepšiu známku, buďte si istí, že vám ju nedá.
Keď ste sa už rozhodli a odhodlali ste sa podať žiadosť o preskúšanie, nech vás ani nenapadne na skúšku nakoniec neprísť! Bez ohľadu na to, akú známku ste si chceli opraviť, boli by ste klasifikovaní známkou nedostatočný.
Nuž, ak napriek všetkým týmto úskaliam idete do "jamy levovej", držíme vám palce. Pre tých, čo sa rozhodli radšej ostať doma, máme tiež povzbudenie; koniec-koncov, je to len polrok a ak ste aj dostali pätorku, bola to len výstraha. Pokračujete predsa ďalej a máte šancu si ju opraviť. Preto neseďte na hodinách ako nafučaná ropucha, ale presvedčte profesora, že si lepšiu známku zaslúžite. A hlavne sa učte naozaj to pomáha.
Autor: Dominika Uhríková
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.