zodpovední za nelegálne odpočutý rozhovor medzi redaktorom SME a predsedom ANO Pavlom Ruskom a ďalších 11 hovorov.
Zo SIS definitívne odišiel bývalý šéf odposluchov a bývalý agent ŠtB Ľuboš Kožela, ktorý bol v SIS ešte za starého vedenia. Ľuboš L. a Milan B. sú do právoplatného rozsudku postavení mimo služby.
Obžalovaným včera súd umožnil, aby čakali na svoju výpoveď v inej pojednávacej miestnosti, hoci bežne sa čaká na chodbe na lavičkách. Samosudca Roman Farkaš povedal, že Ľuboš L. aj Milan B. majú právo na to, aby bola ich identita utajená, keďže sa do SIS možno ešte vrátia. Ich advokáti tiež povedali novinárom, aby ich nefotografovali.
Ako prvý vypovedal včera Kožela. Pojednávanie bolo neverejné. Siskári si so sebou doniesli projektor a graficky znázorňovali, ako odpočúvanie funguje. "Je to technicky nemožné," povedal advokát jedného z nich Jaroslav Penc na otázku, čo je základný bod ich obhajoby. Penc je bývalý krajský bratislavský policajný riaditeľ.
Kožela nechcel prípad nijako komentovať. Po ňom vypovedali aj ďalší dvaja siskári. Všetci tvrdia, že sú nevinní.
Obžaloba tvrdí, že vedeli o technickej poruche na odpočúvacom systéme, vedeli, že systém môže nahrávať nielen legálne, ale aj nelegálne, ale nezabránili tomu. Podľa prokuratúry tak zneužili svoju právomoc. Vďaka poruche sa mali nelegálne nahrať spomínané rozhovory. Oni tvrdia, že o poruche nevedeli.
SIS od začiatku tvrdí, že nelegálne neodpočúvala a celý problém zvaľovala na ministerstvo vnútra. Ministerstvo vinil aj predseda ANO Pavol Rusko, ktorý nahrávku dostal od svojho ochrankára. Do SME ju zase doniesol kapitán Štefan Svoboda z oddelenia vrážd. Odpočutý rozhovor Ruska s redaktorom SME o tom, čo bude pozerať na Vianoce v televízii, vyvolal vážnu koaličnú krízu.
Včera vypovedal aj redaktor SME. Pojednávanie bude pokračovať o mesiac.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.