1997 aj v tzv. kauze Transpetrol. Po včerajšom rokovaní vlády to uviedol minister hospodárstva Pavol Rusko. Po utorkovom zasadnutí Koaličnej rady Rusko informoval, že pri určitom postupe súdov existuje reálna hrozba straty 34-percentného podielu štátu v Transpetrole v prospech vranovskej spoločnosti CSI-CD, ktorá sa spája s menom podnikateľa Ignáca Ilčišina.
V kauze, ktorej začiatky siahajú do roku 1995, podľa Ruska pochybilo medzi mnohými subjektmi aj MF. Minister financií Ivan Mikloš však po včerajšom rokovaní vládneho kabinetu vyhlásil, že ak z Ruskovej interpretácie genézy kauzy Transpetrol vyplynulo akékoľvek podcenenie situácie zo strany rezortu financií, tak to nie je pravda. "Zdokumentovávame to. Naše kroky, ktoré sme podnikli, boli aj právne úspešné," povedal Mikloš.
Kauza Transpetrol vznikla ešte v roku 1995 za vlády Vladimíra Mečiara, kedy si spoločnosť ILaS Vranov nárokovala od štátu odškodnenie viac ako 40 miliónov Sk za neoprávnené zadržiavanie nehnuteľnosti zo strany daňového úradu. Firma ILaS pohľadávku neskôr previedla na spoločnosť CSI-CD, za ktorou stoja takmer tie isté osoby ako v prípade ILaS. Po sérii mnohých právnych rozhodnutí získala spoločnosť CSI-CD na jeseň 1998 na základe exekučného príkazu 34-percentný štátny podiel v Transpetrole, ktorý mal vtedy nominálnu hodnotu presahujúcu 600 miliónov Sk, čo bolo niekoľkonásobne viac ako hodnota spomínanej pohľadávky. Vzápätí boli akcie Transpetrolu prevedené na viacero súkromných spoločností.
Krátko po tom MF SR koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu. Voči konaniu MF sa spoločnosť CSI-CD odvolala. Po dlhoročných súdnych sporoch Krajský súd (KS) v Prešove minulý mesiac rozhodol, že Ministerstvo hospodárstva (MH) SR je povinné vrátiť 34 percent akcií Transpetrolu firme CSI-CD.
"Budeme sa veľmi rázne pýtať, kto je za to zodpovedný. Je absurdné, aby jeden človek získal za 40 miliónov podiel, ktorý má v súčasnosti trhovú hodnotu 2 až 3 miliardy korún," uviedol Rusko.
Podiel v Transpetrole by sa štátu podarilo zachrániť len v jednom prípade - ak by Najvyšší súd rozhodol v rozpore so svojím právnym názorom z roku 2001. Vtedy uznal právoplatnosť exekúcie a prevedenia akcií z vlastníctva ministerstva hospodárstva do rúk siedmich kupcov.
Právne názory Najvyššieho súdu sú pre súdy nižšieho stupňa záväzné a musia sa nimi pri svojom rozhodovaní riadiť. To však neplatí o samotnom Najvyššom súde, ktorý by svoj názor mohol zmeniť, napríklad ak by o veci rozhodoval iný senát.
Ministertvo hospodárstva sa spolieha na to, že sudcovia postrehnú niekoľko protiprávnych konaní v celej kauze. Jedným z nich je, že v čase prevedenia akcií Transpetrolu platil zákon o zákaze privatizácie strategických podnikov. Podľa toho akcie štátneho podniku nemohli byť prevedné do rúk súkromnej ani inej štátnej spoločnosti.
Sporným je aj to, že exekútorka Milada Korimová nemala siahnuť na majetok ministerstva hospodárstva, keď konanie bolo vedené len voči ministerstvu financií. Aj z tohto dôvodu je od marca 2001 exekútorka Korimová trestne stíhaná a už tri roky má pozastavený výkon funkcie. Včera sa k prípadu nechcela vyjadriť.
Autor: pat, cop
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.