Korzár logo Korzár

Územná organizácia Šarišskej župy

Niektoré slovenské kmene pred príchodom Maďarov do Karpatskej kotliny svoj okrsok pomenovali "župa" a tento názov územných celkov sa začal uplatňovať

v Uhorsku. Takýmto samostatným územným celkom sa v polovici 13. storočia stala aj Šarišská župa. Od 14. storočia sa namiesto župa zaužíval názov "stolica" a tento pretrvával až do druhej polovici 19. storočia. Potom sa vrátil k názvu župa namiesto stolica a tento sa preniesol na územnosprávne členenie prvej ČSR, najmä na Slovensku. V Čechách si nenašiel svoje opodstatnenie. Na čele župy, ale aj stolice bol župan, ktorého menoval kráľ, cisár, potom prezident. V jednotlivých obdobiach menilo sa aj postavenie župana.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Do roku 1607 mali v stolici výsostné postavenie stavy a územie sa nedelilo na žiadne menšie celky. Od roku 1607 - 1775 sa Šarišská stolica rozdeľovala na menšie okrsky - slúžnovské obvody: Toryský, Sekčovský, Topliansky a samostatnosť mal Makovický obvod. K významnej reorganizácii územia došlo v tereziánskom období. Mária Terézia ustanovila dôležitosť stolíc a stanovila, aby si každá stolica zriadila dôstojný stánok - budovy pre riadenie svojho územia. Na základe nariadenia cisárovnej sa v Prešove na Slovenskej ulici vybudoval v rokoch 1769 - 1770 Župný dom. Územie sa od roku 1775 začalo členiť na šesť slúžnovských okresov, ktoré dostali pomenovanie podľa pretekajúcich riek: Hornotoryský, Strednotoryský, Dolnotoryský, Sekčovský, Topliansky a Makovický. Každý okres mal svoje stanovené sídlo.

SkryťVypnúť reklamu

Po nástupe cisára Františka Jozefa I. na trón došlo k ďalšej reorganizácii územia Šarišskej stolice - župy v roku 1850. Namiesto stolica znova sa vrátil názov župa. V Šariši sa vtedy vytvorili tieto slúžnovské okresy: Bardejov, Giraltovce, Lemešany, Prešov, Široké, Sabinov a Svidník. Každý okres sa delil na obvody. Napríklad okres Široké sa delil na obvod Široké, Veľký Šariš a Radačov.

Vznikom prvej ČSR sa naďalej zachovali župy, ako provizórne riešenie usporiadania územia, ale zmenila sa náplň žúp. Značne bola potlačená samosprávna zložka župy a moc sa sústredila do rúk župana, ktorého do funkcie menovala vláda. Z bývalej časti Komárňanskej, Ostrihomskej a Rábskej župy sa vytvorila jedna Komárňanská župa. V Lučenci vzniklo sídlo Novohradskej a v Michalovciach Zemplínskej župy. Po vytýčení hraníc medzi Slovenskom a Podkarpatskou Rusou sa zo západnej časti Užskej župy územie medzi Latoricou, Laborcom a Vihorlatom pripojilo k Zemplínskej župe. Menšie úpravy sa dotýkali aj v úprave územia Spišskej a Oravskej župy. V roku 1923 boli zrušené uhorské župy a Šarišská župa sa stala súčasťou veľkožupy Košickej a namiesto prvostupňových slúžnovských okresov sa zaviedli rôzne občianske úrady. Ani tento stav netrval dlho.

SkryťVypnúť reklamu

Od roku 1928 sa prestalo aj územie Slovenska deliť na župy a veľžupy a zaviedlo sa nové usporiadanie územia. Vytvorili sa krajiny a Slovensko sa stalo jedným z krajinských spolkov ČSR. K ďalšej zmene došlo počas Slovenského štátu. Oklieštené územia Slovenska sa znova rozdelilo na župy a tento stav pretrvával až do konca druhej svetovej vojny. V Prešove v Župnom dome na Slovenskej ulici sa vytvorilo spoločné centrum pre Šarišsko-zemplínsku župu. Dodnes to potvrdzujú dva erby nad bývalými portálmi do budovy.

Pod druhej svetovej vojny prestalo platiť členenie územia na župy. V Prešove alebo aj v Košiciach sa vytvorili pre stanovené územie Krajské národné výbory a prvostupňovým územným celkom sa stali Okresné národné výbory. Pod Prešovský kraj vtedy patrili tieto okresy: Prešov, Sabinov, Spišská Stará Ves, Stará Ľubovňa, Bardejov, Giraltovce, Vranov n/T, Michalovce, Veľké Kapušany, Sobrance, Humenné, Stropkov, Svidník, Snina a Medzilaborce. Takáto organizácia pretrvávala až do roku 1960, keď sa obidva kraje spojili a vytvoril sa Východoslovenský kraj s väčšími prvostupňovými okresnými národnými výbormi. Takto vyzerala organizácia územia až po zriadenia Vyšších územných celkov pod názvom Prešovský samosprávny kraj alebo Košický samosprávny kraj.

Najčítanejšie na Korzár

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 430
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 596
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 366
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 420
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 022
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 599
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 555
  8. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 4 074
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Už ste čítali?

SME.sk Najnovšie Najčítanejšie Minúta Video
SkryťZatvoriť reklamu