nie najvyšší etalón morálky, kultúry či čohokoľvek, pre slovenskú súčasnosť ale vhodnejší referenčný rámec neexistuje. Uplynulé dni vrcholili dve kauzy, ktoré si priam pýtajú porovnanie.
Zatiaľ čo v Česku sa zrodilo prvé právoplatné rozhodnutie v trestnej veci bývalého člena vlády, slovenskí prokurátori - dokonca špeciálni - zastavili stíhanie Jozefa Macejka v kauze vláčiky. Prvé ohlasy, ktoré sa po krčmách i médiách vyskytli, boli, že - a zase sme pozadu. Česi naparili exministrovi financií 5 rokov natvrdo, naši nechajú bežať kľúčovú postavu asi vôbec najväčšieho škandálu prvej Dzurindovej vlády. Je takýto záver korektný?
To nevieme, určite je ale predčasný. Prípady sa nedajú celkom porovnávať, keďže Ivo Svoboda spáchal svoj skutok ešte pred vstupom do vlády, kdežto čin, za ktorý mal byť stíhaný Macejko, priamo súvisel s jeho funkciou. V prvom prípade teda odsúdili vlastne civila, ktorý sa dostal do politiky až neskôr, v druhom by šlo o delikt verejného činiteľa. Obaja majú naopak spoločné jedno - hoci boli vo vládach nominantami nielenže najsilnejších vládnych strán, ale osobne premiérov, dávno upadli do nemilosti. Uvažovať teda na Slovensku smerom, že papaláši sa vždy vykrútia, lebo majú konexie, asi nebude najpresnejšie.
Nepreženieme, ak povieme, že človek, pre ktorého by bola Macejkova vina najväčšou satisfakciou, sa volá Mikuláš Dzurinda. On ho predsa odvolal, lebo údajne prekročil právomoci, pričom Macejkovým "súperom" v kauze miliardovej zákazky pre železnice bol premiérov brat Miroslav, predseda výberovej komisie. Po výroku prokuratúry mohol premiér len s kyslým ksichtom skonštatovať, že minister konal "neeticky a v nesúlade so zákonom (??), ja som mal pravdu".
Zaujímavé a poučné. Podľa prokurátora "nie je trestné, ak sa predstavitelia ministerstva stretávali počas tendra so zástupcami jednej zo spoločností, ktoré sa uchádzali o zákazku. Slovenský trestný zákon nemá taký paragraf, ktorý by toto definoval ako trestný čin". Dobre - však toto vieme. My sme však boli zvedaví, či prokurátor odkryje to "pozadie", o ktorom exposlanec a exprimátor Kresánek písal vo svojom slávnom liste Dzurindovi, že "je pre stranu rovnaké", a preto "Gabo berie vec alternatívne". Neodkrylo sa nič - výraz "Gabo berie vec alternatívne" nie je trestný, len zničujúci.
Podľa nového zákona o lobingu, ktorý pripravuje protikorupčný referent z Úradu vlády Ján Hrubala, by už Macejkovo konanie protiprávne bolo. Škoda, že tender na vláčiky tiež už bol... Ešteže ho nikto nevyhral - najväčšia sranda je, že železnica v pohode prežila aj bez tohto švajčiarskeho (eventuálne francúzskeho) kontrabandu. Nikomu nové motorové súpravy nechýbajú... A aké to bolo vtedy dôležité... Summa summarum - bez dôkazov naozaj ťažko vyrábať obvinenia z korupcie. Aj tak rozum zastáva pri pomyslení, že beží súťaž o miliardovú štátnu zákazku a hlava rezortu sa necháva pozývať na večere jedným z účastníkov tendra. A v záujme toho istého účastníka lobuje na všetky strany až do mŕtva (a jeho štátny tajomník detto!!). Macejko sa pustil do západu proti premiérovmu bratovi a vec mu bola taká drahá, že išiel dobrovoľne až pod nôž.
Môžeme si myslieť, čo chceme, ale z Macejkovho prípadu sa závery o kalných korytách, ktorými tečie spravodlivosť, robiť nedajú. Jediný, kto zostal v podozrení, je "kassafiú" Bakšay, ktorý vraj podľa prokurátora hral na obe strany. Zo žiadosti o úplatok ho obviňuje Víťazoslav Moric... Vidíme teda, že rozdielne výsledky stíhania dvoch exministrov ešte nemusia nevyhnutne znamenať rozdielnu kvalitu a motiváciu práce justičných orgánov. V prípade Iva Svobodu išlo o na dreň vytunelovanú firmu, kde skutkový stav od prvej chvíle signalizoval, že exminister ľahko nevyviazne.
Zaujímavejšie je z tohto hľadiska prebiehajúce trestné stíhanie ďalšieho exministra Zemanovej vlády. Petr Lachnit mal mal ako hlava rezortu regionálneho rozvoja podpisovať mimoriadne nevýhodné zmluvy. Táto kauza je omnoho výpovednejšia, keďže na rozdiel od Svobodu (či Macejka) nejde o nominanta druhého sledu, bez reálneho politického pozadia, ale veľmi vplyvnú figúru ČSSD v Ostravskom kraji. Pričom je dobre pripomenúť, že voľba predsedu ČSSD je na zjazde v marci a trestne stíhaný Lachnit môže mať asi taký vplyv na "krajanov", ako starosta Bielik na kumpánov v Rači... A čo nevidíme? Českí komentátori už vo veľkom špekulujú, že Lachnit sa z trestného stíhania vytiahne.
Uvidíme. Poučenie? Medzištátne porovnávať a skúmať funkčnosť hesla "padni komu padni" môžeme až vtedy, keď máme testovaciu vzorku aspoň desiatich prípadov. Od toho sme na Slovensku aj v Česku ďaleko. A ešte nám odvolali Šáteka...
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.