nespolupracoval so žiadnou mocou bývalého režimu a to v nijakej forme," vyhlásil biskup Hirka. Zároveň dodal, že pred rokom 1989 bol väznený a ako ordinár Gréckokatolíckej cirkvi, ktorá bola odsúdená na postupný zánik, musel znášať útoky bývalej štátnej moci.
Biskup Ján Hirka je vedený v zoznamoch komunistickej tajnej Štátnej bezpečnosti (ŠtB), ktoré zverejnil Ústav pamäti národa na internete ako agent pod krycím menom Vladimír. Hirka bol však zapísaný do zoznamu ako agent týždeň po novembrovej revolúcii, teda 24. novembra 1989. Dovtedy bol od roku 1974 evidovaný ako nepriateľská osoba. Hirkov záznam je posledným záznamom v zozname Krajskej správy ŠtB v Košiciach.
Šéf Ústavu pamäti národa Ján Langoš v diskusnej relácii Rádia Twist uviedol, že zaregistrovanie Hirku ako agenta považuje za absolútne absurdné. "Je to krutý žart," povedal Langoš. Podľa neho ŠtB v roku 1989 sa pripravovala na nový režim a vytvárala nášľapné míny proti cirkvám. "Je absurdné brať vážne preregistrácie z nepriateľskej osoby alebo z kandidáta tajnej spolupráce na agenta, o ktorých dotyčný ani nevedel," zdôraznil Langoš. Zároveň dodal, že tieto preregistrácie sú absolútne nedôveryhodné.
Langoš tiež spochybnil spoluprácu súčasného arcibiskupa Jána Sokola s ŠtB. "Zväzok bol založený na kandidáta tajnej spolupráce a rovnako ako so zväzkom Hirku sa s ním v roku 1989 manipulovalo, čo vyvoláva všelijaké pochybnosti," uviedol Langoš, pričom upozornil, že kandidát tajnej spolupráce nemusel o tom vôbec vedieť. "Ján Sokol nebol vedený ako tajný spolupracovník. Bol vedený zväzok kandidáta, čo neznamená, že Sokol vedel o evidencii," dodal šéf Ústavu pamäti národa.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.