Paradoxne na opačných stranách barikády nebudú stáť koaliční, resp. opoziční poslanci, ale medzi sebou si to rozdajú najmä východniari so západniarmi.
Poslanci už minulý týždeň rokovali o tomto návrhu zákona, ktorý definuje, čo je nelegálna práca a nelegálne zamestnávanie. Podstatnú časť diskusie však venovali otázke budúceho sídla Národného inšpektorátu práce (NIP), ktoré sa má presťahovať z Bratislavy do Košíc. Tento krok nevoňal viacerým bratislavským poslancom. V spoločnej správe sa tento bod vyňal na osobitné hlasovanie s návrhom, aby sídlo ostalo v Bratislave. Hoci poslanci tesnou väčšinou tento návrh neschválili, a tak v platnosti ostáva pôvodný vládny návrh za Košice, spor o budúce sídlo NIP zablokoval konečné hlasovanie o zákone ako celku. Predkladateľ zákona minister Ľ. Kaník využil svoje právo a znova o tejto otázke otvoril rozpravu.
"Je to dobrý návrh, preto nechápeme, prečo sa okolo toho rozvinula taká prestrelka. V Košiciach je už na tento účel vyčlenená vhodná budova. Dosť dobre nerozumiem argumentom niektorých poslancov najmä zo západu Slovenska, ktorí vyhlasujú, že by sa niekoľko zaškolených pracovníkov presťahovať do Košíc. Čo potom majú hovoriť tisíce východniarov, ktorí sa museli presťahovať kvôli práci presťahovať do Bratislavy alebo tam dochádzajú na týždňovky," pýta sa východniarsky poslanec za ANO Vlastimil Ondrejka.
Jeho košická kolegyňa Iveta Henzélyová je sklamaná tým, čo sa okolo tohto zákona deje. Najviac ju zarazil postoj niektorých svojich koaličných kolegov z KDH. "Kresťanskí demokrati si vyžiadali prestávku, počas ktorej sa snažili presvedčiť kluby, ktoré hlasovali za Košice, aby zmenili názor. Bratislavský poslanec P. Minárik nám dokonca vyhrážal, že sa pozrú na investičné stimuly smerujúce na východ, čí nie sú privysoké... To bol aj na môj vkus veľmi nemiestny výrok," uviedla pre náš denník I. Henzélyová s tým, že všetci členovia ich klubu bez rozdielu bydliska ako jediný klub v NR SR jednohlasne podporili sťahovanie NIP do Košíc. Ako dodala, prevádzka NIP by v Košiciach bola výrazne lacnejšia ako v hlavnom meste. Navyše práve na východe je kvôli vysokej miere nezamestnanosti aj najviac rozšírená čierna práca. "V tejto oblasti má najväčšie problémy východ republiky a nie Bratislava... Nie v hlavnom meste, ale tu sa musí znižovať nezamestnanosť a aj toto by bol jedným z krokov, ktorý by k tomu mohol dopomôcť. Môžem povedať za celý náš klub bez ohľadu na to, odkiaľ poslanci pochádzajú, že budeme jednotní. Kladieme silný dôraz na podporu regiónov a v tejto záležitosti neustúpime. Aj preto verím, že sa nám podarí presvedčiť aj ďalšie kluby, aby podporili presun NIP do Košíc," tvrdí I. Henzélyová.
Naopak, košická poslankyňa za KDH Mária Sabolová si myslí, že kvôli dvom desiatkam zamestnacov je sťahovanie NIP do Košíc zlou myšlienkou a úplne zbytočným plytvaním peňazí daňových poplatníkov. "Nevyrieši sa tým absolútne nič, keď už, nech sa v Košiciach vytvorí detašované pracovisko NIP. Keď sa zruší ústredie NIP v Bratislave, budeme musieť dať zamestnacom odstupné. Podľa mňa to napríklad pri porovnaní s Ústredím práce sociálnych vecí a rodiny nie je až taká významná inštitúcia, aby musela sídliť v Košiciach. Ak je niečo už dlho v Bratislave, je úplne zbytočné ťahať to preč, úplne iná situácia by bola vtedy, keby ten úrad ešte len vznikal. Myslím si, že niektorí poslanci z toho zbytočne robia vedu."
Poslankyňa M. Sabolová aj napriek "sťahovacím" výhradám chce podporiť tento zákon ako celok bez ohľadu na to, či sídlom NIP bude Košice alebo Bratislava. "Zákon je veľmi potrebný akvalitne pripravený, lebo okrem iného sprísňuje sankcie pre zamestnávateľov, ktorý zamestnávajú ľudí načierno. Predpokladám však, že už v blízkej dobe po schválení budeme musieť pristúpiť k jeho novelizácii."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.