dievčatka. "Tri dni som s ňou zdieľala prípravu na pôrod, bola vystrašená a keďže prišla o manžela, uvažovala o interrupcii. V mojej nočnej službe mala ťažkosti, napokon sa jej ich do rána podarilo prekonať a počas nasledujúcej noci si ma zavolala k pôrodu," povedal pre TASR Emília Pavleová. Z vďaky k slovenskej zdravotníčke dostalo narodené dievčatko druhé meno po nej
Ľudia v Indonézii majú podľa Pavleovej úplne inú mentalitu a napriek veľkej katastrofe sa na svoje nešťastie sťažoval málokto. "Väčšinou boli vďační a tvrdili, že ich utrpenie je v porovnaní s inými rodinami omnoho menšie. Mám veľmi dobrý pocit z toho, že som mohla konkrétne pomôcť a zviditeľniť Slovensko," dodala slovenská zdravotníčka.
Domov podľa nej odchádzal celý tím so zmiešanými pocitmi, pretože hoci sa tešili, silné priateľstvá, ktoré sa v katastrofou postihnutej krajine vytvorili počas 16 dní, ich pútali k Indonézii.
Vedúci výpravy Miroslav Vicen hodnotil pôsobenie misie ako veľmi úspešné. "Ošetrovali sme v nórskej poľnej nemocnici pri zničenom futbalovom štadióne v meste Banda Aceh. Spali sme najviac štyri až šesť hodín denne, pretože sme buď boli pracovne vyťažení, alebo spánok znemožňovalo teplo, moskyty, prípadne nás v stanoch vytopila búrka," povedal Vicen.
Tretím členom tímu bola dobrovoľníčka z Banskej Bystrice Zuzana Stanová. "Pracovala som na jednotke intenzívnej starostlivosti. Najčastejšími ochoreniami boli pľúcne ťažkosti po topení, tetanus, týfus a malária. Na starosti som mala sedem až osem pacientov," spomenula Zuzana Stanová.
Slovenskému tímu sa podľa nej do systému nórskej starostlivosti podarilo výborne zapadnúť. Do Bratislavy sa Slováci vrátili včera okolo štrnástej hodiny. Podľa generálneho sekretára Bohdana Telgárskeho išlo o prvú akciu Slovenského Červeného kríža tohto typu od roku 1993. Na financovanie misie prisľúbila podľa neho slovenská vláda okolo pol milióna korún. Pôvodne do Indonézie cestoval štvorčlenný tím, kvôli špecifickému druhu malárie sa však jeden zo zdravotníkov musel predčasne vrátiť. "Sme radi, že aj napriek ochoreniu doktora Antonína Farkaša misia pokračovala. Získali sme neoceniteľné skúsenosti a informácie, ktoré nám v budúcnosti pomôžu pri príprave na iné humanitárne akcie," povedal Telgársky.
Zdravotníkom prišiel do ústredia SČK poďakovať aj veľvyslanec Indonézie v SR Bintang Parlindungan Simorangkir.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.