Rozhodnutiami súdov v posledných dňoch došlo k pozitívnemu vývoju v prospech štátu v kauze možnej straty 34
Okresný súd v Bratislave v apríli 2004 a následne i bratislavský krajský súd v januári tohto roka rozhodli v jednom zo súdnych sporov medzi Ministerstvom financií (MF) SR a osobami okolo podnikateľa Ignáca Ilčišina v prospech rezortu financií. "Je to významný pozitívny posun, pretože to dáva ďalšie právne argumenty aj pre pojednávania a kauzy na iných súdoch," povedal Mikloš.
Verdikt bratislavských súdov podľa Mikloša zvyšuje šancu na to, aby odvolanie Ministerstva hospodárstva (MH) SR proti rozhodnutiu Krajského súdu v Prešove bolo úspešné. Prešovský krajský súd v septembri 2004 rozhodol o vrátení 34 % akcií Transpetrolu vranovskej spoločnosti CSI-CD, za ktorou stojí Ignác Ilčišin. O opravnom prostriedku štátu bude rozhodovať Najvyšší súd (NS) SR. Mikloš vyjadril presvedčenie, že celá kauza má pôvod v podvodnom konaní osôb okolo Ignáca Ilčišina. "Už moji predchodcovia boli presvedčení o tom, že ide o podvodné konanie, a preto dali podnet na trestné stíhanie viacerých osôb zainteresovaných v tejto kauze," uviedol Mikloš.
Pripomenul tiež, že prokurátor podal obžalobu na spomínanú skupinu osôb ešte v novembri 2001. V súčasnosti sa týmto trestným konaním zaoberá Krajský súd v Žiline. "Ak by súd v Žiline rozhodol v prospech obžaloby, potvrdilo by sa, že konanie obvinených osôb bolo od začiatku podvodom," dodal Mikloš. Kauza Transpetrol vznikla ešte v roku 1995 za vlády Vladimíra Mečiara, kedy si spoločnosť ILaS Vranov nárokovala od štátu odškodnenie zhruba 43 miliónov Sk za neoprávnené zadržiavanie nehnuteľnosti zo strany daňového úradu. Podľa Mikloša údajný záväzok štátu v kauze vznikol na základe antidatovanej zmluvy medzi spriaznenými subjektmi. "Existujú listinné dôkazy o antidatovaní zmlúv medzi spriaznenými osobami, záväzok bol od začiatku podvodný, trestné stíhanie by to malo dokázať," skonštatoval.
Faktom však je, že napriek tomu Okresný súd vo Vranove a Krajský súd v Prešove rozhodli v neprospech MF o škode 43 miliónov Sk. Minister financií je presvedčený, že zo strany jeho predchodcov v ministerskom kresle nedošlo k pochybeniu. "MF sa voči tomuto rozhodnutiu odvolalo. Konalo a chránilo záujmy štátu," skonštatoval Mikloš. Firma ILaS pohľadávku neskôr previedla na spoločnosť CSI-CD, za ktorou stoja takmer tie isté osoby ako v prípade ILaS. Po sérii mnohých právnych rozhodnutí získala spoločnosť CSI-CD na jeseň 1998 na základe exekučného príkazu 34-% štátny podiel v Transpetrole, ktorý mal vtedy nominálnu hodnotu presahujúcu 600 miliónov Sk, čo bolo niekoľkonásobne viac ako hodnota spomínanej pohľadávky. Vzápätí boli akcie Transpetrolu prevedené na viacero súkromných spoločností. Krátko po tom MF SR koncom roka 1998 dalo príkaz na spätný prevod týchto akcií do vlastníctva štátu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.