prichádza to pravé orechové. Možno ešte budeme aj na Schustera s nostalgiou spomínať - aký to bol dobrý gazda, iba za dve miliardy sekeru urobil... Precedens už je: Hrušovskému sa po Schusterovi tak zacnelo, že lepšiu robotu v Košiciach ani nevymyslel, len udrieť do hlavy dve drienkovice v Čermeli. Navštíviť Schustera je, podľa predsedu NR SR, "politická kultúra". Už dávno nevidel komunistu. Len mu nepovedali, že zoologická záhrada je v Kavečanoch.
Ale k veci. Decentralizácia isteže nedovolí, aby komunál a regióny vytvárali vražedné dlhy. Nad 25 percent rozpočtu - alebo tak nejako - sa zadĺžiť nesmie. Nič mestám ale nebráni vyháňať do nebies miestne dane. V Košiciach išla daň z nehnuteľností hore o sto percent. Architekt reformy Nižňanský, Sýkora zo ZMOS-u a ďalší tvrdia, že aj komunálni politici sú volení a musia si tiež dávať pozor na voličov. Všetko im vraj neprejde - taká je demokracia. No, keby povedali jeden príklad, kde a kedy a komu v komunáli niečo neprešlo tak, aby politicky prehral v ďalších voľbách. Predpoklad, že v Košiciach to voliči komusi zrátajú, je minimálny. Komu? Primátor zľava s koalíciou sprava našli spoločnú reč. Koho potrestať? Museli vraj vykryť 200 (či koľko) miliónovú dieru, ktorú navŕtala decentralizácia.
Zaujímavé je, že každý na Slovensku iba "doplatil" - veľké mestá, malé obce, viesky aj lazy. Teda podľa toho, ako sa správali poslanecké zbory; buď sa dane dvíhali, alebo zostalo všetko po starom. Také miesto na Slovensku nenájdete, kde by sa znižovali lokálne dane. Neexistuje.
Ani výdavky znížiť nevedia. V DPMK vymenili celý mančaft, vyplatili tučné odchodné Reiprichovi a ďalším (o ktorom Trebuľa "nič nevedel" - teda o tzv. manažérskych zmluvách). A - ideme ďalej. Cenu lístka nezdvihnú, lebo sa boja voličov. Jednoduchšie sú vyššie dane o 100 percent. Po voľbách budú zvyšovať cenu lístka na autobus skokom, keďže ekonomickým zákonitostiam neujdú. To bude príjemnejšie. Kľúčová je otázka: Ako je možné v meste s dlhom 1,4 miliardy (predtým 2) živiť v stratovom podniku ľudí s "manažérskymi zmluvami"? Čo sú na hlavu padnutí? Tzv. manažérske zmluvy sú pliaga aj v štátnom sektore - mimo iného je to kanál na "doplnkové poistenie" straníckych financií. Exkluzívne zmluvy sa robia v súkromnom biznise, aby si firmy držali resp. získavali špičkových ľudí. V mestských podnikoch je to čistá nehoráznosť. Existujú predovšetkým z toho dôvodu, aby istá skupina ľudí, ktorá by všade inde musela vyžiť z priemerného platu, si zabezpečila životnú úroveň nadpriemernú. Preto nenechajú košickí komunálni politici dopustiť na mestské podniky - pravica i ľavica. Všetko ostatné je rozprávka. Primátor je "presvedčený, že dnes už niet vrcholných manažérov, ktorí by nemali manažérske zmluvy". Akí vrcholní manažéri? Videl už niekto v živote v samospráve vrcholného manažéra? Koľko by títo zarobili v súkromnom biznise? Kto by im dal "manažérsku zmluvu" okrem mesta Košice?
Kým je z čoho platiť, môžeme sa zabávať. Na Furču príde exekútor, lebo už prehrali aj posledný súd - teda tu na zemi (konkrétne okresný na KE l). Posledný súd tam hore Lumtzera ešte čaká. Nie je jasné, čo vezme exekútor z miestneho úradu, ale 130 miliónov, čo je dlžná taxa aj s úrokmi, tam sotva nájde. Možno štyri stoličky a kotúč toaletného papiera. Ak exekútor nemá inú zákazku, tak umrie na Furči od hladu. On bude prvá obeť kauzy. Furčania majú šťastie, že už sme v EÚ. Keby to bolo za Rakúsko-Uhorska, padli by do nevoľníctva. Zaujímavé bude sledovať, či si z prípadu zoberú aspoň poučenie, že treba lepšie voliť. A Lumtzer medzitým furt neodstupuje. Nemá čas - bol na služobnej ceste v Bratislave. So služobným autom a šoférom, samozrejme: "Bol som na stretnutí slovenskej delegácie pri Rade Európy. DEBATOVALI SME O DEMOKRACII". Existuje väčšia šaškáreň ako Košice?
Koniec biča plieska v Bruseli: Viceprimátor Knapík tam prevzal "Zlatú hviezdu partnerských miest" za družbu s Wuppertalom. A ešte povedal, že prestížnu. Projekt "zaujal svojou kvalitou". V čom, to sa nedozvieme, súťažilo sa ale v kategóriách "seminárov, konferencií a stretávania sa občanov". Už viete, prečo nie sú na nič peniaze a načo je dobrá EÚ? Semináre sú veľmi dôležité, konferencie ešte dôležitejšie. Novinka je súťaž medzi seminármi a konferenciami. To by človeka, ktorý sa živí prácou, nikdy nenapadlo.
Ruku na srdce. Nezaslúžia si iba zlatú hviezdu, ale aj červenú. Už je to tu celkom ako za bolševika. Wuppertal zostal, družba zostala, aj príživníci stále skoro tí istí pendlujú hore-dole, len sa už nechodí po ceny do Moskvy, ale do Bruselu. A ZOO je furt v Kavečanoch.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.