krajinou pôvodu pirátskeho tovaru je naďalej Čína, odkiaľ prišlo do únie asi 60 percent všetkých nepravých výrobkov. Oproti roku 2002 sa množstvo zhabaného falšovaného tovaru zvýšilo o deväť percent.
Podľa komisára pre dane a clá Lászlóa Kovácsa je však mimoriadne znepokojivý 996-percentný nárast v prípade detských hračiek a hier, ktorých sa podarilo zhabať 12 miliónov. V prípade potravín a liekov zaznamenali úrady 77-percentný nárast. „Falšovanie a pirátstvo sa stále viac týka hračiek, liekov a potravín a predstavuje preto skutočné nebezpečenstvo pre spotrebiteľov. Okrem toho ohrozuje konkurencieschopnosť únie a predstavuje veľkú stratu v príjmoch členských štátov," upozornil na tlačovej konferencii v Bruseli Kovács.
Najčastejšie prichádzajú do únie pirátske CD a DVD (asi 32 miliónov zhabaných kusov) a cigarety (33 miliónov). Obľúbená je u falšovateľov tiež kozmetika, elektronika, odevy, hračky či lieky, vrátane viagry. „Prakticky všetko, čo sa dá predať, vrátane leteckých motorov," poukázal Kovács na schopnosti falšovateľov. Okrem Číny sú hlavnými „dodávateľmi" pirátskych výrobkov Hongkong, Malajzia, Taiwan, Benin a Spojené arabské emiráty. Hoci komisia ešte nemá konečné štatistiky za minulý rok, keď do únie vstúpilo 10 nových krajín, vrátane Slovenska, predbežné údaje ukazujú, že nové štáty boli veľmi aktívne pri zadržiavaní nepravého tovaru.
Maďarské úrady zhabali napríklad 300 000 kusov falšovaných pleťových a telových mliek, Malta zadržala 10 000 autodielov, Litva 400 000 batérií a estónske úrady nepustili ďalej 11 lodí plných falšovaných odevov. „Colné úrady všetkých členských štátov EÚ tvrdo bojujú proti tomuto problému, ale musíme urobiť oveľa viac konkrétnych krokov, aby sme sa ochránili pred touto hrozbou pre našu bezpečnosť a ekonomiku," vyzval komisár Kovács.
Okrem iného zdôraznil nevyhnutnosť spolupráce s tretími krajinami. Pomôcť by mala napríklad nová dohoda o colnej spolupráci s Čínou. Podľa starších štatistík OECD z roku 1998 predstavuje obchodovanie s pirátskym tovarom 5-7 percent svetového obchodu (asi 250 miliárd eur ročne) a má na svedomí stratu 200.000 pracovných miest v EÚ. Svetové ekonomické fórum v roku 2003 odhadlo hodnotu pirátskeho obchodu na 450 miliárd eur.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.