schopné zotrvať vo veľkých výškach veľmi dlhú dobu. Jeden z týchto balónov vykonal nedávno let rekordne dlhého trvania, keď bol vo vzduchu temer 42 dní. Balón bol vypustený z americkej výskumnej základne McMurdo v Antarktíde 16. decembra minulého roku a pristál až 27. januára toto roku, a to po lete, trvajúcom 41 dní a 22 hodín. Balón v priebehu celého letu tri razy obletel okolo Južného pólu a pristál približne 660 kilometrov od miesta vypustenia. Týmto letom bol prekonaný predošlý rekord z decembra 2001, pri ktorom bol balón vo vzduchu 31 dní a 20 hodín.
Héliom plnený balón sa pri stúpaní postupne nafúkol (v dôsledku znižovania vonkajšieho tlaku) až na priemer 137 metrov. Balón, ktorého plášť je zhotovený z tenučkého polyetylénu, dostúpal do výšky až 38 100 metrov. Na balóne, ktorý sám vážil 1 839kg, bola zavesená gondola s hmotnosťou približne dve tony, v ktorej boli uložené prístroje experimentu CREAM. Skratka CREAM znamená Cosmic Ray Energetics And Mass, čo by sme mohli preložiť ako hmotnosť a energetika kozmického žiarenia. Prístroje experimentu CREAM merajú energetické a iné vlastnosti protónov, elektrónov a ťažkých jadier, ktoré prichádzajú na našu Zem vo forme kozmického žiarenia. Vynesením prístrojov balónom do veľkej výšky, kde už je veľmi riedka atmosféra, sa umožní študovať častice kozmického žiarenia ešte pred ich zrážkami s časticami našej atmosféry. Experiment CREAM sa realizuje v rámci širokej medzinárodnej spolupráce, na ktorej sa podieľajú univerzita štátu Maryland, univerzita v Chicagu, univerzita štátu Pennsylvania a ďalšie univerzity a výskumné organizácie z Talianska, Kórey, Francúzska a Mexika.
Vypúšťanie balónov má na starosti tím ULDB (Ultra-Long Duration Balloon, čiže balón s ultradlhým trvaním letu), ktorý pracuje na vývoji takého balónu, ktorý by bol schopný vydržať vo vzduchu sto dní.
Autor: rm
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.