ktorú by už dnes mal podpísať minister financií SR Ivan Mikloš.
Ako na tlačovej besede informoval šéf rezortu financií, najneskôr do piatku Slovensko uhradí českej strane 16 miliárd Sk, ktoré má k dispozícii v štátnych finančných aktívach. Zostávajúcich 8,787 miliardy Sk je podľa dohody splatných 1. januára 2006, pričom od 12. februára do konca tohto roka sa bude táto čiastka úročiť 1 percento ročne.
"Preto, aby sme to mohli zahrnúť, ak si to budeme musieť požičať, do rozpočtu na rok 2006. Aby sme nemuseli meniť rozpočet na rok 2005," vysvetlil Mikloš. Zároveň predpokladá, že nebude nutné na splatenie záväzku si požičiavať. "Pretože to chceme splatiť z výnosov z privatizácie, ktoré predpokladáme, že zinkasujeme v priebehu roka 2005. Ak to nebude možné, pôjdeme na trh a požičiame si pri komerčných podmienkach," dodal.
Súčasťou dohody SR a ČSOB je aj stornovanie úrokov, ktoré nabiehajú od 29. januára.
Podľa Mikloša je nepravdepodobné, že by Slovensko vedelo spochybniť záväzok ako taký. Právnická kancelária podľa neho vyčíslila, že by SR mohlo spochybniť z prehratých 25 miliárd Sk 3,3 miliardy Sk. Pomerne vysoká pravdepodobnosť úspechu však bola len v sume 250 miliónov Sk. Pokračovanie pri tomto type odvolania by rozhodoval ten istý senát, ktorý by tak musel uznať vlastnú chybu pri výpočtoch. "Ak by sme sa odvolali, konanie v odvolaní by trvalo 6 až 12 mesiacov, počas ktorých by plynulo úročenie celej sumy vo výške 5 percent ročne, čo znamená miliardu úrokových nákladov," vysvetlil Mikloš.
Medzinárodné stredisko pre riešenie sporov z investícií (ICSID) 29. decembra 2004 rozhodlo v 7-ročnom spore, že SR musí ČSOB do 28. januára tohto roku zaplatiť takmer 25 miliárd Sk. Na akruálnej báze ovplyvní táto prehra deficit verejných financií roku 2004, ktorý by mala zvýšiť o 1,9 percenta. Plán SR zaviesť euro v roku 2009 by podľa predchádzajúcich vyjadrení ministra nemal byť ohrozený.
Prehraný spor súvisí s konsolidáciou ČSOB, keď v roku 1993 za účelom prevzatia ťažko vymáhateľných pohľadávok banky vznikli Slovenská inkasná (SI) a Česká inkasná (ČI) vo vlastníctve slovenského a českého ministerstva financií. Pohľadávky, ktoré boli nedobytné, sa pritom nevymáhali a celkový záväzok rástol. Banka v roku 1996 požiadala o okamžité splatenie celého záväzku. SI ho nebola schopná uhradiť a vtedajšie ministerstvo financií na čele so Sergejom Kozlíkom odmietlo tento záväzok splatiť. ČSOB preto v apríli 1997 podala žalobu na ICSID.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.