ktorý za nezvládnutie reformy sociálneho systému a jej dopadu na občanov iniciovali opoziční komunisti so stranou Vlasť.
Aby návrh na odvolanie prešiel, muselo by ho podporiť 226 poslancov. Zo 450-člennej Štátnej dumy sa však na hlasovaní zúčastnilo len 136 zo 429 prítomných. Odvolanie vlády spomedzi hlasujúcich podporilo 112 poslancov, proti boli 20 a štyria sa zdržali hlasovania. Ostatní poslanci nehlasovali, čo sa považuje za jasný prejav nesúhlasu s politikou Fradkovovej vlády. Svedčí o tom aj to, že do štvrtkového programu schôdze sa dostal návrh na odvolanie ministra zdravotníctva a sociálnych vecí Michaila Zurabova.
Iniciátorom hlasovania o vyslovení nedôvery vláde a predvolania jej predsedu do parlamentu bola Komunistická strana Ruskej federácie a strana Vlasť, ktorej poslanci dokonca držali protestnú hladovku. Premiér Fradkov podľa názoru opozičných vyzývateľov mal vysvetliť, ako mohlo dôjsť k chybám v zákone o sociálnej reforme a kto za to bude niesť politickú zodpovednosť. V príhovore k poslancom Fradkov vyhlásil, že vláda nesie plnú zodpovednosť za koordináciu opatrení súvisiacich so zavádzaním nových pravidiel, ktoré spočívali v zrušení doterajšieho systému zliav a jeho nahradení priamymi finančnými kompenzáciami, ale len pre sociálne odkázaných občanov.
Sociálnu reformu označil za nutnú, i keď priznal, že jej zavádzanie do praxe "kríva". Dodal však, že na realizáciu takých grandióznych zmien v systéme, do akých sa pustila vláda, neexistuje univerzálny návod. Fradkov upresnil, že pred spustením reformy boli všetky dopady detailne analyzované. Reformou dôchodcovia a príslušníci ozbrojených síl prišli o bezplatné cestovanie v MHD a bezplatnú lekársku starostlivosť, ako aj o sériu zliav pri inkasných platbách. Súčasťou reformy je vyplácanie priamych finančných kompenzácií tým občanom, ktorí sú v hmotnej núdzi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.