kultúrnej oblasti ovládala inteligencia, v ekonomickej prevládali maloobchodníci a maloremeselníci.
V7znamnú úlohu v kultúrnom živote Košíc zohrávala krásna literatúra, a to vo výchovno-vzdelávacom procese, v spoločenskom živote (divadlo, literárne večierky, kultúrne program), v publikačnej činnosti autormi rôznych žánrov a aktivitách literárnych vedcov. Literárnej vede, najmä literárnej histórii sa venovali najmä profesori gymnázia: M. takács, G. Katiňszky, Ľ. Paulikovic. Je zaujímavé, že v spomínanom období sa najviac osobností prejavovalo v poézii pôvodnou tvorbou, prekladmi z francúzštiny, nemčiny, hebrejčiny, zo slovenčiny do maďarčiny.
Prozaickou tvorbou sa prezentovali spisovatelia a spisovateľky - Ľ. Barta a jeho manželka Mária Szersidová, Žigmund Kovács, C. Karaszy-Csaby, E. Kelemeczky, M. Borsitsová, H. Riesová a Z. Szakmáry, ktorý vydal v Košiciach v roku 1902 román. Próze sa venovali G. Kuszka, A. Zachariás, J. Loósz, Ľ. Olszavszky, I. Mitzger, F. Holló (vydal zbierku noviel).
Dramatická tvorba košických autorov sa realizovala v profesionálnom divadle no najmä v ochotníckom divadle, ktoré bolo veľmi obľúbené divákmi. Autori M. Lengyel a S. Fényes uplatnili svoju tvorbu aj mimo Košíc. V košickom divadelníctve mali stále miesto J. Ladomérszky, I. Köves, J. Tattárszky, L. Klestinssky, A. Ottó, J. Ferdinandy, J. Klein, autor vianočných hier A. Oppitz, divadelných hier pre deti G. Székely-Doby a ďalší. Je pozoruhodné, že v Košiciach bolo také silné autorské zázemie.
Autor: som
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.