Slony Alexandra Veľkého a Hanibala, kone, holuby, mačky, myši a kanáriky ako vojenské zvieratá
V súvislosti s novým filmom Alexander Veľký sa vynára otázka účasti zvierat vo vojnových konfliktoch. Alexander Veľký využíval slonov pri dobývaní Indie. Gréci poznali vojenských slonov už počas ťaženia práve Alexandra Macedónskeho. Tieto slony niesli vežičkovitú nadstavbu bojovou posádkou - najmä s lučišníkmi, ktorí mali z výšky prehľad na protivníkov. Alexander Macedónsky využíval slonov aj ako psychologický prostriedok - slony pôsobili hrozivo na bojovníkov a ich kone. Boli však dvojsečnou zbraňou - ak sa im podarilo protivníka vystrašiť, boli nebezpečnejšie pre vlastné vojsko než pre cudzie.
Okrem slonov mal Alexander Veľký verného služobníka - koňa Bucefalla. Podľa legendy kúpil žrebca Alexandrov otec kráľ Filip III. Macedónsky. Bol veľmi drahý, ale aj úplne neovládateľný, kvôli čomu ho chcel kráľ dať utratiť. Vtedy dvanásťročný Alexander išiel do každého vojnového ťaženia iba na Bucefallovi. Až v bitke pri rieke Hydaspes pod ním poranený tridsaťročný kôň padol. Alexander ho dal pochovať s vojenskými poctami a na jeho počesť pri jeho hrobe založil mesto Bucephallia. Kone slúžili vo vojnách asi najviac zo zvierat, dokonca aj v druhej svetovej vojne. Sú rýchlejšie než tanky a dostanú sa aj do ináč neprístupných miest, napríklad počas konfliktu v Afkanistane.
Vráťme sa ešte k slonom, lebo určite si ešte z dejepisu na základnej škole pamätáte na meno kartaginského Hanibala. Hanibal sa vďaka slonom dostal v treťom storočí pred našim letopočtom cez alpský priesmyk a zaútočil na rímske vojská.
Keď už hovoríme o vojenských zvieratách, spomeňme ako protiklad mohutných slonov operencov - slávne kapitolské husi. Slávne preto, lebo svojím gáganím varovali R9m pred útokom Keltov. A čo poštové holuby? Mačky? Myši? Kanáriky? Viete, že včely boli vynikajúcimi vyhľadávačkami mín? Majú totiž niekoľkonásobne citlivejší čuch než psy. Poštových holubov využívali veľmi často na odovzdávanie správ vojaci v prvej svetovej vojne najmä pri prerušení rádiového spojenia, Slávna je holubica Winkie, ktorá zachránila posádku britského bombardéra v roku 1942, zostreleného nad Severným morom. Winkie preletela 200 km na škótske pobrežie s kódovanou správou na nohe. Na záchranu letcov vyslali špeciálnu skupinu, ktorá sa úspešne zhostila svojej úlohy a po návrate usporiadala holubici ovácie ako človeku. Dokonca britská armáda usporiadala na počesť Winkie slávnostný banket.
V obidvoch svetových vojnách sa používali menšie zvieratá. Mačky žili s vojakmi v zákopoch, chytali myši a tým znižovali rozširovanie možných infekčných chorôb. Myši a kanáriky vysielali v druhej svetovej vojne ako predvoj do tunelov podkopávaných pod nepriateľskými líniami, pretože majú zvýšenú citlivosť na jedovaté plyny.
Niektoré zvieratá sa preslávili vo vojnách ako maskoti. Najslávnejším vojenským maskotom všetkých čias sa stalo orlie mláďa, ktorému dali meno Starý Abe. Pre svoj regiment ho získal od kmeňa Čiperov jeden z vojakov v americkej občianskej vojne. Ôsmu wiskonsinskú infantériu premenovali na Orlí regiment a orol dostal meno podľa prezidenta Abraháma Lincolna Starý Abe. Starého Abeho nosili vojaci ako bojovú zástavu na dlhej tyči do každého boja - celkom to bolo štyridsaťkrát a orlí maskot pomohol spolu s vojakmi získavať víťazstvá.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.