22 miliónov korún! Také sú výsledky doterajšej práce vyšetrovateľov Úradu boja proti organizovanej kriminalite. Ďalšie informácie poskytol hovorca ministra vnútra Boris Ažaltovič: "Vyšetrovateľ vzniesol obvinenie voči 4 páchateľom trestného činu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny a trestného činu podvodu. Svojim konaním spôsobili ministerstvu zdravotníctva a teda Slovenskej republike škodu najmenej 22 miliónov korún."
Rekonštrukcia NsP v Humennom sa začala v roku 1997 a hlavným dodávateľom stavby sa stala humenská stavebná spoločnosť GMW spol. s.r.o. Podľa výsledkov vyšetrovania mal rokoch 1999 až 2001 fakturovať spoločník tejto firmy spolu so stavbyvedúcim a účtovníčkou tejto firmy fiktívne súpisy stavebných prác. Súpisy zasielali do nemocnice, kde ich kontrolovala pracovníčka investičného oddelenia, ktorá bola zároveň poverená stavebným dozorom a následne nemocnica faktúry uhrádzala.
V čase, keď malo dochádzať k podvodnému konaniu, šéfoval nemocnici terajší štátny tajomník ministerstva zdravotníctva Ján Gajdoš. "Informácia z médií ma nepríjemne zarazila. Vedenie nemocnice robilo z hľadiska kontrolného systému aj z hľadiska zabezpečenia povinnosti pri kontrole všetko to, čo robiť malo a mohlo! Som za to, aby sa veci seriózne doriešili. Tí, ktorí sú dnes obvinení, nie sú predsa odsúdení. Je potrebné doriešiť záležitosť v zmysle platného práva," uviedol pre KORZÁR.
Podobne sa vyjadril aj súčasný riaditeľ nemocnice Andrej Repovský. "Je to pre nás šok a samozrejme, že sme z toho rozčarovaní a smutní, ale okrem medializovaných informácií sme doposiaľ nedostali žiadne oficiálne stanovisko ani od vyšetrovateľa či prokurátora," povedal na margo prípadu. Dodal, že hlavnú zodpovednosť za vykonané práce niesla referentka investičnej výstavby a medzi riaditeľom a ňou bola ešte ďalšia trojstupňová kontrola: "Systém kontroly fungoval naplno, aj keď pripúšťam, že zistiť, koľko metrov kubických betónu si práce vyžiadali, je nemožné."
Stanovisko sme sa snažili získať aj od obvineného spoločníka stavebnej spoločnosti GMW. Podľa nášho zdroja sa podnikateľ nachádza v nemocničnom ošetrení a telefonáty na svojom mobile neprijíma. Podarilo sa nám však skontaktovať s jeho príbuznou "Právny zástupca stavebnej firmy odkazuje médiám, že oficiálne stanovisko k celej záležitosti vydajú až potom, keď sa podrobne oboznámia s obsahom obvinenia," povedala pre KORZÁR.
Informácia o "stratených" miliónoch zaskočila aj vedenie Prešovského samosprávneho kraja, ktorý je zriaďovateľom humenskej nemocnice. "O kauze sme sa dozvedeli aj my len prostredníctvom médií. V prvom rade musíme počkať na rozhodnutie súdu. Ak sa potvrdí, že niekto z pracovníkov NsP pochybil, je pochopiteľné že vyvodíme dôsledky v zmysle trestno-právnych a pracovno-právnych možností," konštatovala jeho hovorkyňa Veronika Fitzeková.
Výsledok vyšetrovania okolo "zmiznutých" 22 miliónov z pokladne ministerstva zdravotníctva si dnes netrúfol predpovedať ani jeden z oslovených. O názor sme preto požiadali aj dvoch ekonómov - špecialistov na investície a audit. Podľa nich je v tomto konkrétnom prípade vzhľadom na viacstupňové kontroly a prepojenosť účtovných dokladov veľmi ťažké zakamuflovať takú vysokú sumu.
Zaujímalo nás, prečo vyšetrovateľ neiformoval vedenie nemocnice, že jej pracovníčka je obvinená zo závažnej trestnej činnosti."Vyšetrovateľ je povinný postupovať podľa ustanovení Trestného poriadku. Ten hovorí o tom, že obvinenie sa doručí iba obvineným, prípadne prokurátorovi," vysvetlil Boris Ažaltovič. Na otázku, kto podal trestné oznámenie o údajnej sprenevere, nám však neodpovedal, tento druh informácií ministerstvo neposkytuje. Aj v tomto kontexte sa začína šepkať, že za celou kauzou nie je sprenevera a organizovaný zločin, ale politické súperenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.