organizácia vznikla v januári minulého roka vyčlenením transfuziológie spod bratislavskej ružinovskej nemocnice. Má plniť úlohy súvisiace s komplexnou produkciou krvných prípravkov, zabezpečovať hemoterapiu najvyššej možnej kvality v požadovanom objeme, pričom cieľom jej zriadenia bolo aj dosiahnutie národnej sebestačnosti v ich produkcii. Pod NTS bude patriť osem slovenských spracovateľských centier krvi, čím by sa mali šetriť i finančné prostriedky - napríklad jednotným nákupom vyšetrovacích setov.
"Národná transfúzna služba mala pri svojom vzniku iba jedno vzorové pracovisko, až postupne sa pridávali ďalšie. To naše malo už niekoľko prístupových termínov, ale aktuálny bude až prvý marec, keď do NTS vstupujú aj transfúzne oddelenia v Nitre, Trenčíne a Trnave. Zmení sa týmto náš zriaďovateľ, financovať náš chod bude Národná transfúzna služba. Tá bude nemocnici platiť za prenájom priestorov, fakultná nemocnica, tak ako ďalšie zdravotnícke zariadenia, si zas od nej bude kupovať krv," hovorí primárka transfuziologického oddelenia Fakultnej nemocnice L. Pasteura na Triede SNP Jitka Mačalová.
Košické pracovisko robí najviac odberov na Slovensku viac ako 15-tisíc ročne - a najväčšie je i rozsahom a počtom pracovníkov. Nie všetkých zamestnancov však Národná transfúzna služba preberie.
"Doteraz sme mali 68 zamestnancov, z ktorých NTS preberie iba 39. Ani ostatní však neprídu o prácu, zvyšok ostane pracovať vo fakultnej nemocnici na iných pracovných miestach," poznamenáva MUDr. Mačalová.
Podľa riaditeľa Fakultnej nemocnice L. Pasteura Jaroslava Šajtyho bude delimitácia transfúzky pre zdravotnícke zariadenie nevýhodná, ale pre pacienta by mala byť prínosom.
"S transfúzkou sa neradi lúčime, no nemôžme sa pozerať na to, čo je výhodné pre nemocnicu, ale čo je na prospech pre pacientov. Združiť spracovateľov krvi bolo zámerom ministerstva zdravotníctva. Očakáva sa, že služby Národnej transfúznej služby budú lepšie a kvalitnejšie, je to krok správnym smerom," myslí si Jaroslav Šajty.
O tom, aký bude mať zmena ekonomický efekt, je podľa neho predčasné hovoriť. Isté je, prevádzka transfúzky bola pre fakultnú nemocnicu zisková, avšak odberatelia krvi za krvné preparáty častokrát neplatili.
"Rozhodne sa musí zlepšiť platobná disciplína zdravotníckych zariadení. Situácia je taká, že nemocnice, vrátane bývalej FN L. Pasteura, dĺžia za odobratú krv milióny," podotkol.
Transfúznych staníc je na Slovensku vyše päťdesiat, no súčasťou Národnej transfúznej služby bude iba osem spracovateľských centier spracovávajúcich krv zo spádových odberových stredísk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.