Kamila HRABČÁKOVÁ & Marianna MEŠŠOVÁ
Vranov nad Topľou/Prešov - Transformácia nemocníc II. typu v správe Prešovského samosprávneho kraja sa týka aj vranovskej. Na stretnutí s manažmentom, zamestnancami Nemocnice s poliklinikou vo Vranove nad Topľou i tamojším vedením mesta predostrel predseda PSK tak ako prednedávnom vo Svidníku svoje tri predstavy transformácie. V našom denníku sme ich už spomínali.
Prvý návrh nechať všetko tak ako doteraz, si prešovský župan ani nepripúšťa, pretože potom zostanú nemocniciam dlhy na súčasnej úrovni. V prípade vranovskej nemocnice boli záväzky ku koncu decembra 127 miliónov korún a pohľadávky 35 miliónov korún. Ide o vyše 90-miliónový dlh. Je to najviac z 244-miliónového dlhu všetkých štyroch nemocníc II. typu v správe PSK, teda nemocníc vo Svidníku, Vranove nad Topľou, Humennom a Starej Ľubovni. Navyše, ako pre Korzár uviedla hovorkyňa Úradu PSK Veronika Fitzeková: "Pohľadávky sú skôr nedobytné. Bude ťažké ich vymôcť, ak sa to vôbec podarí. Tým pádom dlh môže ešte narastať."
Druhým návrhom je vytvorenie správcovskej spoločnosti, ktorá by zastrešovala a riadila všetky štyri spomínané nemocnice. Podľa slov P. Chudíka sú aj zdravotné poisťovne naklonené viac rokovaniu s jedným subjektom ako každou nemocnicou osobitne. Tu je však problém so záväzkami nemocníc, ktoré by tiež správcovská spoločnosť musela prevziať. Posledný návrh predsedu PSK hovorí o vzniku akciovej spoločnosti na riadenie nemocníc, kde by mala 51 percent vytvorená správcovská spoločnosť a 49 percent by tvoril súkromný kapitál.
Z rozpravy vedenia PSK a vranovskej nemocnice vyplynul ešte štvrtý návrh transformácie. "Vychádza z predchádzajúcich troch, ale s obmenami. Nemocnica s poliklinikou vo Vranove nad Topľou by išla sólo do vytvorenia spoločnosti. Bude to nezisková, s najväčšou pravdepodobnosťou akciová spoločnosť. Je tu nutnosť vstupu investora, ktorý by zabezpečoval riadenie spoločnosti," konštatoval pre Korzár vranovský primátor Tomáš Lešo. "Už v liste, ktorý som svojho času adresoval predsedovi PSK sme vychádzali z toho, že samosprávny kraj chce dať nemocnicu do prenájmu a Vranovčania sa tohto prenájmu právom zľakli. Nemocnica im robila problémy oddávna, lebo jedna nemocnica, ktorá mala stáť vo Vranove je vo Svidníku. Je tu aj citeľná konkurencia Humenné - Vranov, takže netreba sa diviť, že mesto Vranov a okolie je napäté vo vzťahu k našej nemocnici s poliklinikou," dodal.
Teraz prezentovaný prístup PSK k transformácii Vranovčanov upokojil. "Mesto môže vstúpiť do spoločnosti, ktorá by zabezpečovala chod nemocnice. Ťažko je hovoriť o percentách, ale určitým podielom, 10 až 25 percent, by mohlo. Možno by to chceli aj okolité obce, s ktorými bude potrebné potom rozprávať. Zvyšnú, podstatnú časť by tvorili akcie PSK a investora. Keďže sa zatiaľ nevie, ako to bude s oddlžením nemocníc, vrátane vranovskej, vstup investora bude potrebný," povedal T. Lešo. Mesto teda má záujem vstúpiť do akciovej spoločnosti. Podľa slov vranovského primátora by urobili chybu, keby zostali vedľa: "Máme záujem o zvyšovanie úrovne zdravotníckej starostlivosti."
Hovorkyňa PSK Veronika Fitzeková potvrdila, že predseda Peter Chudík navrhol primátorovi Vranova nad Topľou Tomášovi Lešovi, že ak majú záujem Nemocnicu s poliklinikou sami transformovať, teda ak si ju chcú prevziať do svojej kompetencie, môžu o to požiadať. A proces v tomto zmysle môže začať. V. Fitzeková taktiež uviedla, že v diskusii sa ukázalo, že aj vo Vranove si uvedomujú naliehavosť vstupu súkromného kapitálu do nemocnice.
Na úrovni vedenia PSK a mesta sa vo Vranove bavili aj o budove nemocnice s poliklinikou, ktorú Vranovčania nazývajú "Na kopci". Mesto má záujem v tomto objekte vytvoriť služby pre starších ľudí. "Rátame s tým, že v priebehu niekoľkých mesiacov gynekologicko-pôrodnícke a detské oddelenie sa presťahuje z tzv. kopca do areálu nemocnice, kde sa na to teraz vytvárajú podmienky. Tento priestor teda zostane voľný. Vzhľadom na jeho polohu, doterajšie zameranie a vybavenie, najlepšie by sa to hodilo na zriadenie domova dôchodcov," predostrel vranovský primátor. Dodal, že vo Vranove evidujú takmer 2 500 občanov nad 62 rokov: "O domov dôchodcom je v meste veľký záujem. Chcelo by to len rekonštrukciu objektu. Samosprávny kraj, podľa jeho predsedu Petra Chudíka je ochotný uvažovať o dohode. Chceli by to odpredať mestu, ktoré by bolo zriaďovateľom domova. Hovorili sme o symbolickej cene za odpredaj, ak nie za korunu tak za jedno euro. Vranov by sa zase podieľal mestskými parcelami v areáli nemocnice a daňovými nástrojmi určitými percentami na podiele spomínanej akciovej spoločnosti."
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.